Star-crossed empires: Cross-cultural examination of astrology in Byzantine and Ottoman Empires
Yıldızı düşük imparatorluklar: Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları'nda astrolojinin kültürler arası incelemesi
  1. Tez No: 416090
  2. Yazar: CANAN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Şu an okumakta olduğunuz araştırma Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarının Astroloji alanındaki benzerlik ve farklılıklarını konu etmektedir. Orta çağlarda astroloji ve astronominin bu kadar keskin çizgilerle ayrılmadığı düşünülerek, öncelike astrolojinin her iki devlette de nasıl tanımlandığı konu edilcektir. Daha sonra her iki toplumdaki astroloji algılayışı ve farklı grupların astroloji karşısındaki tutumları konu alınacaktır. Astrolojinin konu aldığı bir makalede, astrologlara da yer verilmesi gerekmektedir. Her iki devletteki önemli astrologlar, görevleri ve ürettikleri eserler anlatılacaktır. Burçların nasıl tanımlandığı ve eserlerde nasıl anlatıldığı da makalede sorulacak diğer bir soru. Son olarak astroloji konulu el yazmalarındaki minyatürler incelenerek iki devlet arasında bu alanda yaşanmış olabilecek olası etkileşimler araştırılacaktır. Seyyid Mehmet bin Emir Hasan Suudi tarafından on altıncı yüzyılda Türkçeye çevrilmiş olan Metali'ü 's Sa'adet ve Yenabiü's Siyadet adlı el yazması ve on ikinci yüzyılda John Kamateros tarafından yazılmış olan astroloji hakkındaki şiir, burçların özelliklerini muhteva etmeleri bakımından bu araştırmada ilgili bölümde kaynak olarak kullanılacaklar. Bunun dışında minyatürler için de Osmanlı kaynağı olarak Metali'ü 's Sa'adet ve Bizans kaynağı olarak da on dördüncü yüzyılda yazılmış olan Ambrosianus H 57 sup. kullanılacaktır. Her iki kültürün de aynı Helenistik mirasa sahip olmalarına ragmen bu mirası kullanım ve geliştirme bakımından farklılık gösterecekleri düşünülmektedir. Elinizdeki araştırma yukarıdaki sorulara cevap vi vermeyi amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Elde edilen bilgiler ışığında makalenin sonunda yazar tarafından bir analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Proposed study examines the similarities and differences in astrology between Ottoman and Byzantine empires. The questions addressed will start with how they defined astrology. Since the borders between astronomy and astrology were not as certain as it is now this is an important question to start. Then how astrology was perceived in both societies will be examined. The practitioners of astrology are also important as a result who important astrologers were and what were their duties or work is another chapter in the discussion. How the characteristics of Zodiac signs are interpreted and how they were explained is another point of inquiry. Finally the astrological illustrations will be investigated in order to show the possible interactions between the empires in question. A sixteenth century ottoman manuscript, Metali'ü 's-Sa'adet ve Yenabiü's-Siyadet by Seyyid Mehmet bin Emir Hasan Suudi, and a twelfth century Byzantine astrological poem by John Kamateros will be used as primary sources for the characteristics of Zodiac signs. In terms of illustrations, the aforementioned Metali'ü 's-Sa'adet provides very valuable sources and for the Byzantine illustrations a fourteenth century manuscript, Ambrosianus H 57 sup., among the few illustrated Byzantine astrological treatises will be benefitted. Even both cultures inherited the same Hellenistic heritage in terms of the science; the evolution of it might differ. Proposed study is a descriptive work which answers aforementioned questions and ends with an analysis by the author.