Hashimoto tiroiditinde d vitamini düzeyi ile osteoprotegerin ve rankl ilişkisi
The relati̇onshi̇p between vi̇tami̇n d and osteoprotegerin and rankl in hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 416091
  2. Yazar: SELVER IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SUNA ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: 60 yaş üstü Hashimoto tiroiditi olan ve olmayan hastaların, D vitamini, OPG ve RANKL düzeyleri karşılaştırılarak Hashimoto tiroiditi ile vitamin D ve osteoklastojenik belirteçlerin ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Mayıs- Ekim 2013 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Endokrinoloji ve Metabolizma ile Geriatri Bilim Dalları'na başvuran 49 Hashimoto tiroiditli ve 34 Hashimoto tiroiditi olmayan, toplam 83 kadın hasta dahil edildi. Hastaların 25- hidroksi D vitamini kemilüminesans yöntemi, OPG ve RANKL ise ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Tiroid ultrason bulguları, TSH , serbest T4, kalsiyum, fosfor, PTH, albumin, Anti- TPO, Anti- TG değerleri hastaların dosyalarındaki son verilere göre kaydedildi. Bulgular: Hashimoto Tiroiditi olanlarda 25-OH D vitamini düzeyi 19,5±15 ng/ml , OPG düzeyi 3,8±3,4 ng/ml ve RANKL düzeyi ise 378±391pg/ml bulundu. Kontrol grubunda bu düzeyler sırasıyla 23,8±19 ng/ml, 3,7±3,5 ng/ml ve 483±411 pg/ml saptandı. Grupların 25-OH D vitamini, OPG ve RANKL düzeyleri arasında anlamlılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patients over 60 years with and without Hashimoto thyroiditis were investigated for the comparison of vitamin D, OPG and RANKL levels; thus the relationship between Hashimoto thyroiditis, vitamin D and osteoclastogenic markers have been investigated. Method: 83 female patients, 49 with and 34 without Hashimoto tiroiditis enrolled to the study who had admitted to Endocrinology and Geriatrics departments of Cerrahpaşa Medical Faculty between May-October 2013. 25-OH vitamin D levels of patients were investigated by chemiluminescence method, OPG and RANKL levels were measured by ELISA. Thyroid ultrasound findings, TSH, fT4, calcium, phosphorus, PTH, albumin, Anti-TPO and Anti-TG levels were recorded from patient files according to recent data. Findings: In Hashimoto group 25-OH vitamin D level was 19,5±15 ng/ml, OPG level was 3,8±3,4 ng/ml and RANKL was 378±391 pg/ml. In control group these values were 23,8±19 ng/ml, 3,7±3,5 ng/ml ve 483±411 pg/ml respectively. There was no statistical significance in levels of 25-OH vitamin D, OPG and RANKL in both groups.