Ahmet Hamdi Akseki'nin siyasi fikirleri
The political views of Ahmet Hamdi̇ Akseki̇
  1. Tez No: 416121
  2. Yazar: İLKER CELAL ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1908-1951 yılları arasında Türkiye tarihinin yakından şahidi olan Ahmet Hamdi Akseki bu dönemde önemli görevler ifa etmiştir. Akseki, II Meşrutiyet Dönemi'nde Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde düşüncelerini ortaya koyan yazılar yazmıştır. Ülkenin işgale uğradığı esnada Milli Mücadele'nin yanında durmuş olan Akseki ülkenin bağımsızlığına kavuşması yolunda önemli hizmetlerde bulunmuştur. Cumhuriyet'in ilanından hemen sonra kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çeşitli idari vazifeler yapan Akseki bu dönemde halkın dini ihtiyaçlarını karşılamaya dönük önemli dini eserler de meydana getirmiştir. 1924 yılından vefat tarihi olan 1951 yılına kadar 27 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapmış olan Ahmet Hamdi Akseki, Rıfat Börekçi ve Şerefettin Yaltkaya'dan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Diyanet İşleri Başkanıdır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Hamdi Akseki who witnessed closely the history of Turkey between 1908-1951 has an important role in this period. Akseki has revealed his thoughts on Sırat-ı Müstakim and Sebilürreşad in Second Constitutional Period. He supported the war of independence during the occupation of country and has been carried out important work for the sake of independency. Akseki engaged in various administrative duties in the precidency of religious affairs after the proclamation of the Republic and at the same time he has written important religious artifacts to meet the religious needs of people during this period. From 1924 to 1951 he served under the prediceny of religious affairs for 27 years and he fulfilled the duty of Turkish Republic's third precidency of religious affairs after Rıfat Börekçi and Şerefettin Yaltkaya.