2000-2010 arası küçürek öyküde postmodern izler
Postmodern traces in küçürek story between 2000-2010
- Tez No: 416148
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Her zaman gerçek hayatla etkileşim halinde olan edebiyat, yaşanılan zaman, uzam, kişiler ile siyasi, ekonomik ve toplumsal algı ve olguların etkisiyle kendini değişik oluşumların neticesi olan edebi akım ve türlerde göstermeye çalışır. Yansıtmacı (klasik) ve modern dönemlerin akabinde ortaya çıkan postmodernizm, şu an varlığını bütün hızıyla ve kuvvetiyle sürdüren bir akımdır. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda edebiyat ilminin saçayaklarından biri olan yansıtmacı (klasik) ve modern dönemlerin öyküsü çeşitlenerek, postmodernizmin etkisiyle dünya edebiyatlarında skinny fiction, fast fiction, short-short stories, Türk edebiyatında ise küçürek öykü, çok kısa öykü, kısa kısa öykü gibi adlandırmalarla anılır olmuştur. Postmodernizmin etkili olmasıyla birlikte, yansıtmacı (klasik) ve modern öykünün olay örgüsü, kişi, zaman, uzam, bakış açısı, kullanılan dil ve tematik kurgu gibi temel taşlarında birçok deformasyonun meydana geldiği görülür. Bu deformasyonla birlikte, postmodernizm, öyküye kendi olmazsa olmazlarından metinlerarasılık ve üstkurmaca gibi bazı unsurları enjekte eder. Bu çalışmada Türk edebiyatında başlangıcı 1980'li yılların sonu ile 1990'lı yılların başı olmakla beraber, asıl etkisini 2000'li yıllardan itibaren göstermeye başlayan küçürek öykünün 2000 ile 2010 yılları arasında kaleme alınan örneklerinde postmodern izler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature which is always in interaction with the real world tries to show itself in different types of literary movement and types as the result of interaction of nowadays, extent and the political, economical and social thought and concept among the people. Postmodernism is a movement which occured after the reflection (classic) and modern times now proceeds its beings with its whole speed and strength. In 21st century that we are in, the story of modern and reflection (classic) times diversifies with the effect of postmodernism and they are named as“küçürek story, very short stories, short short stories”in Turkish literature and "skiny fiction, fast fiction, short-short stories in the world literature. With the effection of postmodernism, the process of events in the reflection (classic) and modern story, we can see the deformation in the crucial part of this process as in the person, times, place, point of view, used language and thematic edit. With this deformation, postmodernism gives story its crucial features such as intertextual ve metafiction. In this study it has been examined the traces in the küçürek stories written examples between 2000 and 2010 which are seen in the beginning of 1980s and in the ending of 1990 in Turkish literature.