Chance constrained schedule design for heterogeneous fleet in liner shipping service
Heterojen filolu düzenli gemi seferleri için gürbüz çizelgeleme
  1. Tez No: 416373
  2. Yazar: AYSAN SHADMAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma heterojen filo ile düzenli gemi seferlerinin belirsizlikler altında çizelgelenmesi problemini ele almaktadır. Deniz taşımacılıgında farklı belirsizlikler sözkonusudur. Gemilerin limanlarda sıra beklemeleri ve yükleme-boşaltma sürelerindeki belirsizlikler gerçekleşen kalkış zamanlarını etkilemektedir. Bu çalışmada servis seviyesi planlanan zamanda kalkma olasılıgı olarak düşünülmüştür. Yükleme-boşaltma ve bekleme sürelerinin Normal dagılıma uyduğu varsayılarak çizelgeleme problemi karışık tamsayılı dogrusal olmayan şans kısıtlı program olarak ifade edilmektedir. Öyle ki minimize edilmek istenen hedef fonksiyonu toplam yakıt tüketimidir. Tanımlanan problemde üç yeni durum ele alınmıştır. Ilki heterojen filo durumudur. Ikincisi servis seviyeleri bakımından her limanın farklı degerlendirilmesi. Üçüncüsü ise çizelge için yeni bir servis seviyesi ölçüsünün önerilmesidir. Geliştirilen model seyir sürelerini, kalkış zamanlarını ve servis seviyelerini belirlemektedir. Model liman ve gemilerin servis seviyeleri çizelge için düşünülen toplu servis seviyesini saglayacak şekilde belirlemektedir. Modelin hedef fonksiyonunda dogrusal olmayan terimler bulunmaktadır. Dogrusal olmayan terimler ikinci derece konik programlama ile ifade edilmekte ve IBM ILOG CPLEX ile çözülmektedir. Son olarak modelin oluşturdugu çizelgelerin performansı belirlenen deneysel faktörlerin farklı seviyeleri için incelendi ve karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study deals with designing a schedule for a heterogeneous fleet of liner shipping service by considering uncertainties. Shipping industry encounters with different kinds of uncertainties. Uncertainties of waiting times of the ships and handling times of the cargos might affect the actual departure times of the ships. In this study, service level is represented as the probability of on-time departure of a ship. Assuming that handling and waiting times are normally distributed, the problem is formulated as a mixed integer nonlinear stochastic program where the objective is to minimize the total fuel consumption. In formulation of the problem, three new aspects are considered. The first one is considering the heterogeneous fleet. The second one is considering the differences of the ports and the third is considering a new service level measure. The developed model is able to determine sailing times, departure times and service levels. Service levels are determined in a way to satisfy the overall service level of the service route. Overall service level could be defined by the shipping company for the entire route. The objective function of the model contains a nonlinear convex term. For handling the nonlinearity of the objective function, the model is reformulated by applying second order conic programming. The reformulated model could be solved by commercial software such as CPLEX. Finally, several experimental factors are defined and effects of these factors on fuel consumption cost and optimal solutions are analyzed. Moreover, for showing the benefits of the model, different comparisons are done.