Effect of friction stir processing on fracture toughness and crack growth behaviour of fusion welded 5083 grade aluminum plates
Sürtünme karıştırma prosesinin 5083 aluminyum alaşımlarının ergitme kaynağı ile birleştirmelerinde çatlak ilerleme davranışına etkisi
- Tez No: 416372
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, sürtünme karıştırma prosesinin (SKP) kaynaklı Aluminum 5083 H111 plakalarının mikroyapı ve çatlak ilerleme davranışına etkisi araştırılmıştır. Ön çalışma olarak farklı dönme hızları, ilerleme hızları ve uç tipleri denenerek SKP parametreleri optimize edilmiştir. Mikroyapı incelemeleri, sertlik ve çekme deneyleri proses uygulanmış malzemelere yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında gaz metal ark kaynağıyla birleştirilen 5083 H111 plakalarının kaynak bölgesine sürtünme karıştırma prosesi uygulanmıştır. Çekme, sertlik, kırılma tokluğu ve çatlak ilerleme testleri ana metal, kaynak metali ve SKP uygulanmış kaynak metalinden çıkartılan numunelerle gerçekleştirilmiştir. Tane yapıları ve kırılma yüzeyleri optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobuyla incelenmiştir. Kaynak metalinin sertlik, çekme ve kırılma özellikleri SKP ile iyileştirilmiş ve sonuçların ardında yatan sebepler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose was to investigate the effects of post-weld friction stir processing (FSP) on the microstructure and fatigue crack propagation in Aluminum Alloy 5083 H111 weldments. As preliminary study, optimization trials were done in order to decide the type, rotational speed, and travel speed of the FSP tool. Microstructural examinations, hardness and tensile tests were done on as-processed materials. In the second part of the work, FSP was applied on the weld zone of the 5083 H111 plates that were joined by gas metal arc welding and a series of samples were prepared. Tensile, hardness, fracture toughness and fatigue crack propagation tests were carried out on the samples prepared from the base metal, weld metal and FSPed weld metal. Microstructures and fracture surfaces of the samples were investigated by optical microscope and scanning electron microscope. Some improvements in hardness, tensile and fracture properties in the weldment were obtained after FSP, and the results were compared and discussed to explain the reasons and main mechanisms.