Analysis of stress in the elastic state in a solid cylinder subjected to periodic boundary condition
Periyodik sınır koşulu uygulanan içi dolu silindirin elastik gerilme durumunda gerilim analizi
  1. Tez No: 416385
  2. Yazar: BUŞRA YEDEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüzey sıcaklığı zamanla ve periyodik olarak değişen içi dolu bir silindirin termoelastik davranışı, bu çalışmada geliştirilen analitik bir model yardımıyla incelenmiştir. Silindirin zamana bağlı periyodik sınır koşulu Duhamel teoremi kullanılarak çözümlenmiştir. Bu koşullar altında silindirin termoelastik denklemi, elastisitenin temel denklemleri ve genelleştirilmiş düzlem şekil değiştirme kabulu altında radyal yer değiştirme cinsinden elde edilmiştir. Termoelastik denklemin analitik çözümü elde edilerek silindirin içerisindeki gerilim, yer değiştirme ve elastik şekil değiştirmeler belirlenmiştir. Silindirin periyodik olarak değişebilen yüzey sıcaklığını ifade edebilmek için farklı, zamana bağlı periyodik fonksiyonlar kullanılmıştır. Silindirin bu değişik fonksiyonlara karşılık gelen termoelastik davranışı araştırılmış ve değişik grafik ve tablolarla okuyucunun incelemesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An analytical model is developed to investigate the thermoelastic response of a solid cylinder subjected to periodic boundary condition. Time dependent periodic boundary condition for the solid cylinder is treated by the help of Duhamel's theorem. The corresponding thermoelastic equation is obtained in terms of radial displacement by using basic equations of elasticity under generalized plane strain presupposition. Analytical solution of the thermoelastic equation is obtained to determine the distributions of stress, displacement and elastic strains. Different time dependent and periodic functions are used to describe the surface temperature. The corresponding thermoelastic behavior of the solid cylinder is examined and put into view in the form of figures and tables.