Analysis of stress in a solid cylinder with periodic heat generation
Periyodik olarak ısı üretemi etkisindeki silindirin gerilim analizi
  1. Tez No: 416384
  2. Yazar: EKİN VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalı¸smada periyodik olarak ısı üreten içi dolu silindirin mekanik davranı¸sı analitik olarak incelenmi¸stir. Silindirin sıcaklı˘gı ba¸slangıçta sıfır oldu˘gu varsayılmaktadır. Daha sonra silindirin içerisinde yava¸sça ısı üretimi ba¸slamaktadır. Silindir içerisindeki ısı üretimini tanımlamak için iki de˘gi¸sik periyodik fonksiyon kullanılmaktadır. Bu ko¸sullar altında silindir içerisindeki sıcaklık da˘gılımının zaman ile de˘gi¸simi Duhamel teoremi kullanılarak elde edilmektedir. Genelle¸stirilmi¸s düzlemsel gerinim varsayımı ile silindirin dekuple termoelastik çözümü elde edilmi¸stir. Çe¸sitli parametrelerin silindirin gerilim ve yer de˘gi¸stirme davranı¸sı üzerindeki etkileri ara¸stırılmı¸s ve grafikler halinde sunulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
Thermoelastic stress response of a periodic heat generating solid cylinder is investigated by analytical means. The cylinder is initially at zero temperature. For times greater than zero, heat is generated internally and slowly at a time dependent rate. Two periodic heat generation rates are used. The temperature distribution in the solid cylinder corresponding to each generation rate is obtained by making use of Duhamel's theorem. An uncoupled thermoelastic solution of the solid cylinder is then obtained under generalized plane strain condition. The effects of various parameters on the stress and deformation behavior of the cylinder are studied and presented in graphical forms.