Blind channel estimation in OFDM systems
Dikey frekans bölmeli çoklama sistemlerinde kör kanal kestirimi
  1. Tez No: 416409
  2. Yazar: MEHMET AKİF AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Engineering Sciences, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, kanal kazançları ile birim zamanda alınan her taşıyıcıdaki sinyal ilişkisinin kullanıldığı, tek-girişli-çok-çıkışlı dikey frekans bölmeli çoklama (OFDM) sistemleri için zaman bölgesi ve frekans bölgesinde kör kanal kestirim yöntemleri üzerinde çalışıldı. Dikey frekans bölmeli çoklama modülasyonunun kullanıldığı bir-gönderici, iki-alıcı antenli sistemde, Rayleigh sönümlü ilişkili ve ilişkisiz kanal çiftleri kullanılarak zaman ve frekans yöntemleriyle kör kanal kestirimi yapıldı. Zaman ve frekans yöntemleriyle kör kanal kestirimi işlemleri, farklı uzunluklardaki kanal çiftleri, farklı sayıdaki alt taşıyıcılar ve QPSK ile 16-QAM modülasyon türleri için tekrarlandı. Kanal kestirimi çıktıları kullanılarak normalize-karekök-ortalama-hatası hesaplamaları yapıldı. Ayrıca, almaçlarda, sıfıra-zorlayan (ZF) ve en küçük-kare-ortalama-hatası (MMSE) denkleştiricileri, en büyük-benzerlik (ML) kestiricisi ile kullanılarak iletişimde kullanılan sembollerin kestirimi yapıldı ve ikil (bit) hata olasılıkları kestirilen semboller yardımıyla hesaplandı. Anten çeşitliliğinin SIMO-OFDM sistemler üzerindeki etkisini gözlemlemek için bu simülasyonlar bir-gönderici, üç-alıcı antenli sistemler ve bir-gönderici, dört-alıcı antenli sistemler için tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied blind channel estimation methods for single-input-multiple-output (SIMO) orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) systems in time and frequency domain, in which the cross relation between the channel gains and a single snapshot of the received signal on each subcarrier is utilized. We have performed blind channel estimation for uncorrelated and correlated Rayleigh fading channel pairs using time and frequency methods in OFDM systems with one-transmitting, two-receiving antennas. Using time and frequency methods, blind channel estimation simulations have been run for different channel lengths, different number of subcarriers and different modulation schemes; i.e., QPSK and 16-QAM. Channel estimation results have been used to calculate the normalized root mean squared errors. Besides, using Zero Forcing (ZF) and Minimum Mean Squared Error (MMSE) equalizers with Maximum Likelihood (ML) estimators in receiver side, we have estimated symbols that are used for transmission and bit error probabilities have been calculated with the estimated symbols. These simulations have been repeated with one-transmitting, three-receiving and one-transmitting, four-receiving antennas in order to observe the effect of antenna diversity over the SIMO-OFDM systems.