Spatio-temporal structuration of art and cultural events mediated urban experience in Beyoglu
Beyoğlu'nda sanat ve kültür etkinlikleri aracılığı ile şekillenen kentsel deneyimin zaman-mekânsal yapılanışı
  1. Tez No: 416410
  2. Yazar: GÜZİN YELİZ KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
15 yılı aşkın bir süredir, kültürler üstü şekillenen ve paylaşılan ilgilere cevap veren birçok etkinlik, İstanbul Beyoğlu'nda yer edinmişlerdir. Bu etkinlikler, İstiklal ve çevresindeki mahallelerde dinamik bir kümelenme örüntüsü oluşturmaktadırlar. Bu tez, mekanlar üstü örgütlenen kültürel etkinlerin bir araya getirdiği karşılaşmalara ve aynı zamanda, bu etkinliklerin belli yerlerde konumlanarak oluşturduğu mekânsal yapılanışa vurgu yapar. Bunun için, bu tez iki argümanı irdeler. İlki, mekanlar üstü örgütlenen kültürel etkinlerin oluşturduğu ilişki örüntüleri, kültür odaklı kentsel deneyimde bazı dışlayıcı mekanizmaları devreye sokmaktadır. İkincisi, Beyoğlu'nun açık mekan örüntüsünün mümkün kıldığı ritim, kentte bir araya gelişlere, etkileşimlere ve karşılaşmalara farklı bir boyut katarak, kentin sosyal dokusunda yeni ilişki yapılarını şekillendirme potansiyeli taşmaktadır. Bu anlamda, bu mekânsal örüntü, ilk etapta gözlemlenen dışlayıcı mekanizmaları belli ölçüde devre dışı bırakacak sosyal etkileri yaratabilir. Açık mekan dokusunun karşılaşmalar ve bir araya gelişler üzerindeki düzenleyici rolüne işaret etmek için, bu tez 141 seçili etkinliği birbirlerine ve konumlandıkları mekânsal çevreyle kurduğu semantik ilişkiyi analiz eder; ve açık mekan örüntüsünün etkinliklere katılan seyirci ve yeni karşılaşmalar ve bir araya gelişler üzerindeki etkin rolü olduğunu önerir. Bu yüzden, bu etkinliklerin mekânsal yapılanışı sadece içinde bulunduğu global ve lokal sanat çevrelerinin dinamiklerinden beslenmez. Etkinliklerin mekânsal yapılanışı kendi başına bu dinamikleri etkiler değiştirip ve dönüştürür.
Özet (Çeviri)
Over last 15 years, range of cultural events responding varied kinds of transculturally shaped and shared interests have embedded in the use of urban space in Beyoğlu, Istanbul. Locations of them have constituted dynamic self-organized clustering patterns in the vicinity of Istiklal Avenue. As bringing a focus on transpatially structured, cultural events mediated encounters and coexistences, the thesis simultaneously deals with spatial structuration of the cultural events through situating particular locations. To address this challenge, this thesis brings up an argument concerning that rise of cultural events mediated encounters and coexistences restructures temporal dimension of cultural event-mediated urban experiences in Istanbul with empowering social exclusion mechanisms against another argument, saying that, the temporal order afforded by the open space network of Beyoğlu might carry potentialities to act as a spatial mixer through organizing flow of movement, and thus, hinder these exclusive mechanisms operate to some extent. Developing the idea of open space network's causative role on encounters and coexistences, the thesis addresses to the locations of 141 events which is handled as a pattern of events semantically in relation to each other and also their local environments through their locations. In this sense, the thesis suggests that the open space network of Beyoğlu acts as a potential mixer of audiences, and a potential generator of new patterns of encounters and coexistences; it does not merely express the dynamics of the culture and art scenes of the global and local cultural networks, but potentially affects, enriches or transforms these dynamics.