Energy consumption modeling of turn-mill systems and related machining processes
Turn-mill sistemleri ve ilgili kesme işlemlerinin enerji tüketim modellemesi
  1. Tez No: 416426
  2. Yazar: MARIYEH MORADNAZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, tüm turn-mill tezgahlarında kullanilabilir genel bir enerji tüketim modeli geliştirilmiştir. Sunulan modeli doğrulamak için bir turn-mill tezgahı üzerinde enerji karakterizasyon çalışmaları yapilmistir. Bu turn-mill tezgahı üzerinde kesme parametrelerini göze alarak, 304 paslanmaz çelik kesme işlemleri sırasında, unsur bazlı bir enerji tüketim modeli oluşturmak adına bir metodoloji sunulmuştur. Bu model turn-mill tezgahının kesme işlemleri esnasındakı enerji tüketimini kesme unsurleri ve kesme parametrelerine dayalı 95% oranında bir doğruulukla tahmin etmektedir. Bu çalışmaların sonuçunda talaş derinliğinin işleme süreçlerinde güç tüketiminı etkileyen en önemli faktör olduğunu tesbıt edilmiştir. Ayrıca bu tez kapsamında dikey turn-mill sureçlerinin enerji tüketimini incelemek için deneysel çalışmalar gerçekleşmiştir. Kesme parametrelerinin turn-mill işlemlerinin enerji tüketimi ve güç gereksinimi üzerineki etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak, turn-mill işlemlerinin güç ve enerji tüketimini karşılaştırmak için aynı kesme şartlarında geleneksel torna işlemleri gerçekleştirilmiştir. Turn-mill işlemlerinin yüksek güç gereksinimine rağmen, bu işlemlerde talaş kaldırma oranının daha yüksek olduğu ve enerji açısından daha verimli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a generic energy consumption model is developed for turn-mill systems which could be adopted for all turn-mill machine tools. Also energy characterization studies is performed to a turn-mill machine tool in order to validate the presented model and a methodology is created to develop a feature based energy consumption model for this turn-mill system considering cutting parameters during cutting operations of 304 stainless steel. This model predicts the energy consumption of the turn-mill machine tool during machining operation based on used features and cutting parameters with an accuracy of 95%. The results of this research work showed that depth of cut is the most significant factor on power consumption during machining processes. Furthermore, the present work outlines an experimental study to investigate the energy consumption of orthogonal turn-milling processes performed on a turn-mill machine tool. Effect of cutting parameters on power requirement and energy consumption of turn-milling processes are analyzed. In addition, conventional turning processes are performed in the same cutting conditions in order to compare their power and energy consumption with orthogonal turn-milling processes. It is concluded that in spite of high power requirement of the turn-milling processes, these processes result in higher material removal rates and are more energy efficient.