Estimation of traffic impact at signalized intersections around the proposed health campus in Etlik, Ankara
Ankara Etlik sağlık kampusu projesi etrafındaki sinyalize kavşaklarda trafik etkisi tahmin
- Tez No: 416447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ankara Etlik'te, iki şehir içi koridoru ve 3 kollu sinyalize kavşaklar tarafından çevrelenen bir bölgede 3566 yatak kapasiteli bir entegre sağlık kampüsü yapılması planlanmaktadır. Acil servis hizmeti de verecek böyle bir tıbbi merkeze erişimin incelenmesi önemli olup bu kavşaklardaki şimdiki ve gelecekte beklenen hizmet seviyelerinin (HS) tespit edilmesi bu çalışmanın ana hedefidir. HCM (Highway Capacity Manual)'ye göre sinyalize bir kavşağın HS tahmini için kontrol gecikmesinin belirlenmesi gerekmekte olup bu i) genel, ii) artımlı ve iii) başlangıç kuyruğundan kaynaklanan gecikmeden oluşmaktadır. İlk iki gecikme bileşeni hesabında sinyalizasyona ve video kayıtlarından yapılan trafik etüdü ile tahmin edilebilecek etkin yeşil, döngü süresi gibi akım parametrelerine gereksinim duymaktadır. Başlangıç kuyruğundan kaynaklanan gecikmede ise, gözlenen koridor akımının simüle edilmesi ve kuyruk uzunluklarının çıkarılması ile tahmin edilebilir. Bu aşamada çalışma kapsamında Synchro v.9 ve PTV Vistro yazılımları kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, kampüs alanını çevreleyen iki koridorun özellikle hafta içi zirve saatlerinde farklı akım karakteristiklerine sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Güney koridorundaki kavşaklar, zirve saatlerde şehir merkezinden gelen ve şehir merkezine giden ağır taşıt trafiğine bağlı olarak daha düşük HS'ye sahiptir (C-F aralığında). Kuzey koridorunun trafiği daha az olup, zirve saatte HS'ler C-E aralığındadır. Bölgenin en önemli sorunu, projenin hayata geçirilmesi öncesinde bile ana yolların yüksek trafik hacmine sahip olmasıdır. Bu da göstermektedir ki sağlık merkezi açıldıktan sonra beklenen yoğunluklara karşı çözüm önerisi olarak tasarım ve kontrol çözümleriyle desteklenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
A proposed integrated health campus with a total bed capacity of 3566 will be built in Etlik, Ankara, in an area surrounded by two urban corridors and served by six 3-legged and two 4-legged signalized intersections. For such a large medical facility with emergency services, it is important to assess its accessibility at these intersections by determining current and future levels of service (LOS), which is the objective of this study. According to Highway Capacity Manual, the estimation of LOS for a signalized intersection requires the determination of control delay which includes i) uniform, ii) incremental and iii) initial queue delays. The first two components require signalization and flow parameters, such as effective green, cycle length, etc., which are estimated based on traffic surveys via video recordings in the study. The initial queue delay, however, could be estimated by simulating the observed corridor flows and obtaining the queue lengths, which are performed in Synchro v.9 and PTV Vistro. The results showed that two main arterials serving the health campus area have different flow characteristics especially during the weekday peak periods: the intersections on the south corridor have lower LOS levels, mainly due to the heavy traffic between the Kecioren and the city center in the peak hours. LOS values range from B to D, and future values are expected between LOS C to E. The north corridor currently carries less traffic, and has LOS ranging from B to E, and is expected to have LOS C to E after project during the peak hour. This shows that proposed project must definitely be supported by new intersection design and control solutions to better manage the expected congestion after the opening of the health campus.