Causes and effects of urban transformation processes on the cultural heritage in Hacı Bayram area, Ulus
Ulus, Hacı Bayram Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm süreçlerinin nedenleri ve kültürel miras üzerine etkileri
  1. Tez No: 416475
  2. Yazar: MERVE DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ankara tarihi kent merkezi Ulus'un bir parçası olan Hacı Bayram Mahallesi, Ankara Kalesi'nin kuzey batısında küçük bir tepenin üzerinde yer alır. Ankara'nın geleneksel konut dokusundan izler taşımasının yanında, bir Roma tapınağı ve Osmanlı Camii'sinin yıllarca omuz omuza ayakta kalarak tanımladıkları Hacı Bayram Meydanı da mekansal devamlılığın bir temsili olarak alanı ayrıcalıklı kılar. Bir başkentin tarihi çekirdeğinde bulunan bu alan yıllar yılı Ulus'ta yürütülen tüm kentsel projelerin odağında olmuştur. Cumhuriyetin kurulması ve Ankara'nın başkent olmasının ardından gelen planlama çalışmaları, alanın sit alanı olarak ilanına kadar Hacı Bayram Mahallesi'ni de kapsayacaktır. Bu durumda alan, 1990 yılında onaylanan koruma amaçlı imar planına (Bademli Planı) kadar sırasıyla Lörcher, Jansen ve Yücel- Uybadin Planlarının kontrolu altında olacaktır. 1990 yılından 2005 yılına kadar geçerli olan Bademli Planı'nın ardından, alan 2005 yılında kentsel sit alanın yanında aynı zamanda kentsel yenileme alanı olarak da ilan edilmiştir. 2007 yılında onaylanan Kentsel Yenileme Alanı Planı (Hassa Planı) alanı da etkisine alacak şekilde 1 sene yürürlükte kalmıştır. Alana, Hassa Planı'nın iptali ardından, 7 yıl boyunca yapılan müdahaleler geçiş dönemi yapılşama koşullarına göre plansız bir şekilde sürmektedir. Bu tez çalışmasının amacı Hacı Bayram Mahallesi'nin 1924'ten bu yana yaşadığı mekansal dönüşümünü belgeler ışığında ortaya koymak ve bu dönüşüme etki eden nedenleri ve sonuçları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Hacı Bayram Area is located on the top of a small hill on the north-western part of the Ankara Citadel in Ulus Historic Center. Co-existance of the Temple of Augustus and Hacı Bayram Veli Mosque as a symbol of spatial continuity throughout the history and surrounding traditional neighbourhoods give the area its unique characteristics. The Hacı Bayram Square and surrounding environment, which is called as Hacı Bayram Area throughout the history, has always became one of the focal points of huge interventions in Ulus Historic Center in the context of urban conservation and urban renewal. As a traditional district, these historic neighborhoods had been firstly undergone transformation with the city development plans since Ankara became a capital city after the establishment of Republic by initial urban planning experiences of Lörcher and Jansen Plan in 1924 and 1932; and Yücel-Uybadin Plan in 1957. After developing the concept of 'Conservation Master Plan', Hacı Bayram Area had been transformed under the authority of Ulus Historic Center Conservation and Improvement Master Plan (Bademli Plan) between 1990 and 2005. And, after 2005, the area was designated as urban renewal area and effected by the 'conservation master plan for the renewal area' (Hassa Plan) between 2007 and 2008. After 2008, the area has been in rapid change according to the Conservation Principles and Terms of Use During the Transition Period, without controlling by any plan. The aim of this thesis is to understand the original spatial character and follow the causes and effects of spatial transformation of Hacı Bayram Area through different types of the resources which include maps, cadastral plans, urban plans, aerial photos and spatial analysis at the certain points of changes.