Stability analysis, displacement monitoring and justification of the critical sections of the Konak Tunnel
Konak Tüneli kritik kesimlerinin duraylılık analizleri, deformasyon izlemesi ve doğrulanması
  1. Tez No: 416510
  2. Yazar: KADİR YERTUTANOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı, İzmir'in yoğun nüfuslu alanlarından biri olan Konak yerleşim bölgesinde çift tüplü olarak inşa edilen Konak Tüneli'nin kritik kesimlerinde sayısal analiz sonrası kazı ön destek tasarımı yapılmasıdır. Tünel açımı sırasında ölçülen deplasmanlar izlenmiş ve sayısal analiz sonuçları ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Projenin en sorunlu bölümlerinden biri olan tünel çıkış portalı ve açık kazıları da bu çalışma kapsamında modellenmiş ve duraylılık analizleri yapılmıştır. Çalışma alanında volkanikler, volkanik çökeller ve tortul kayaçlar (kumtaşı, çamurtaşı ve çakıltaşı) özellikle çıkış portal kesiminde birbirleriyle sık geçişlidirler. Tünel destek tasarımı ve deplasman tahminleri açısından bu karmaşıkların dayanım ve deformasyon parametrelerinin doğru olarak belirlenmesi tünel portal şev duraylılığı ve tünel destek tasarımı değerlendirmeleri için çok önemlidir. Bu doğrultuda RMR, Q Sistem ve GSI kaya sınıflamaları yapılmış, birbirleri ile deneştirilmiş ve kaya kütlesi dayanım ve deformasyonu bağlamında yorumlanmıştır. Bu yorumlar ışığında 2B sonlu eleman yöntemiyle tünel açıklığı çevresindeki gerilme çözümlemeleri yapılmış ve tünel destek tasarımı ile düşey deplasmanların denetlenmesi için belirlenen kritik kesimlerde beş farklı ölçüm noktasında veri olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda sonlu eleman çözümleri ile yapım aşamasında ölçülen deplasmanlar karşılaştırmalı olarak kontrol edilmiştir. Sonuç olarak kritik kesimleri ve ölçüm noktalarını teker teker değerlendirdiğimizde, % 70 oranda öngörülen düşey deplasmanların belirlenen limitler içerisinde olduğunu ve sadece %12,5'inin belirlenen limitlerin % 50'sinden fazla olduğu belirlenmiştir. Ek olarak hiçbir destek elamanının ve kaya kütlesinin değişen gerilme koşulları nedeniyle yenilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main focus of this research is numerical analysis and preliminary support design for the critical sections of the twin tube Konak Tunnel that was constructed in a highly populated area in Konak, İzmir. The displacements of the tunnel were monitored and justified by comparing with the results of the numerical analyses. The stability of the tunnel exit portal and associated slopes, which is one of the most challenging sections of the project, was analyzed as well. In study area, volcanics, pyroclastics and some sedimentary deposits (sandstone, mudstone and conglomerate) often intertongue with each other especially in the exit portal area. The accurate determination of the shear strength and deformation parameters of these units is important for the assessment of portal slope stability and support design and displacement predictions in the tunnel design. Rock mass classification systems, namely, RMR, Q system and GSI, have been employed to obtain the rock mass shear strength and deformation parameters. Stress analysis around the tunnel openings has been done through employing 2D finite element analysis for inspecting the tunnel support design and the vertical displacement in the critical sections and five different measurement points. The results of the finite element analysis have been controlled and correlated with the results of monitored vertical displacements. Consequently, when the monitoring points on the critical sections are evaluated individually, 70 % of the points ensure the predicted displacement limits and only 12.5 % of the displacements mismatch ratio is higher than the 50 %. Moreover both the support system elements and the rock mass have not been yielded due to the redistribution of stress conditions.