Stabilization of an image based tracking system
Görüntü tabanlı bir hedef takip sisteminin kararlılaştırılması
- Tez No: 416541
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Görüntü tabanlı hedef takip sistemleri hedeflerin yüksek çözünülürlüklü görüntülerine ihtiyaç duyarlar. İlaveten, başarılı bir izleme işi yapmanın yolu, hedefleri kameranın görüş açısının merkezinde tutmaktan geçer. Böyle sistemlerde, kameralar genellikle, bir gimbal tarafından kontrol edilen bir platformun üzerine konulur. Gimbalin ana görevi, kameranın konulduğu platformun titreşimlerini ve gereksiz hareketlerinin kamerayı etkilemesini engellemektir. Bu tezde, bu işi yapan bir görüntü platformu, onun gimbali ve kontrolcüsü modellenecek ve benzetimi yapılacaktır. Kontrolcü, elde edilecek sistemin performansının optimum olmasını sağlayacak şekilde tasarlanacaktır. Çalışma, döngüde donanım içeren benzetim çalışmaları ile sonlandırılacak ve teorik performanslar ile pratik sistemin performansı karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Vision based tracking systems require high resolution images of the targets. In addition, tracking system will try to hold the tracked objects at the center of field of view of the camera to achieve robust and successful tracking. Such systems are usually placed on a platform which is to be controlled by a gimbal. The main job of the gimbal is to get rid of jitters and/or undesirable vibrations of the image platform. In this thesis, such an image platform together with its gimbal, and its controller will be modeled and simulated. The design of the controller will be done to yield the resultant system with the optimum performance. The study will be concluded with hardware-in-the-loop simulation studies and theoretical performances will be compared with the practical system's performance.