Development of a new methodology for the synthesis of haloconduritols and gold catalyzed alkyne cyclizations of N-propargyl substituted indole derivatives
Halokonduritol sentezi için yeni bir yöntem geliştirilmesi ve N-propargil sübstitüe indol türevlerinin altın katalizörlüğünde halkalaşma tepkimeleri
- Tez No: 416540
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Halokonduritoller göstermiş oldukları biyolojik aktivite ve karmaşık yapılı bileşiklerin sentezlerinde ara kademe olmaları bakımından önemli bileşiklerdir. Son yıllarda halokonduritol türevlerinin sentezi için bazı metotlar geliştirilmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışma çerçevesinde ticari olarak temin edilebilen siklopentadien molekülü ve bu molekülün stereospesifik hidroksilasyon reaksiyonu başlangıç basamağı olarak seçildi. Oluşturulan diol grubu ketal olarak korunduktan sonra siklopentadien molekülünün diğer çift bağına dibromokarben katıldı. Elde edilen bu üç halkalı yapının gümüş iyonları varlığında halka açılma reaksiyonu ile çift bağa brom bağlı 6-üyeli halkalar sentezlendi. Ketal gruplarının yapıdan uzaklaştırılması ile de bromosiklohekzentrioller elde edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde ise azot atomu içeren heterosiklik bileşiklerin sentezleri amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, pirazino-indol-N-oksit, pirazolo-pirazino-indol, diazepino-indole ve pirazolo-diazepino-indol bileşiklerinin sentezleri N-propargil-indol-2-karbaldehit veya N-propargil-indol-2-karboksilik asitten başlayarak gerçekleştirildi. Halkalaşma reaksiyonları Au(III) tuzları veya NaH varlığında yapıldı. N-propargil-indol-2-karbaldoksim bileşiklerinin halkalaşma reaksiyonu ile ilgili pirazin-N-oksit bileşikleri sentezlendi. Sübstitüe alkin grubu içeren oksim bileşikleri ise literatürde daha önce bilinmeyen bir oksim-oksim düzenlenme reaksiyonu ile sonuçlandı. C-2 konumunda pirazol halkası içeren indol türevlerinin halkalaşma reaksiyonları ise alkin grubunun elektronik yapısına bağlı olarak 6-ekzo-dig veya 7-endo-dig halkalaşma ürünlerini oluşturdu. NaH varlığında gerçekleştirilen halkalaşma reaksiyonları ile ilgili 6-üyeli halkaların oluştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Because of the biological properties and being useful intermediates, haloconduritols became synthetically important molecules. During the last decades, some methodologies have been developed for the construction of haloconduritol derivatives. Our synthetic strategy was based on stereospecific hydroxylation of one of the double bonds of commercially available cyclopentadiene. After protection of the hydroxyl groups as a ketal, the remaining double bond was submitted to the dibromocarbene addition reaction. Silver-promoted ring opening reaction of the tricyclic compound resulted in the formation of a six-membered ring with a double bond having a bromine atom. Removal of the ketal group under the acidic conditions gave bromocyclo-hexenetriols In the second part of the thesis, the main interest was concentrated on the synthesis of nitrogen containing heterocycles. For this purpose, starting from N-propargyl-2-indole carbaldehyde or N-propargyl-2-indole carboxylic acid, the synthesis of the nitrogen containing heterocycles, such as pyrazino-indole-N-oxide, pyrazolo-pyrazino-indole, diazepino-indole and pyrazolo-diazepino-indole derivatives, were planned. Ring cyclization was carried out in the presence of Au(III) salt and NaH. Cyclization of oxime derivative derived from N-propargyl-indole aldehyde gave the corresponding pyrazine oxides. In case of substituted alkynes, an oxime-oxime rearrangement was observed which was unprecedented in the literature. Gold-catalyzed cyclization of N-propargyl indoles having a pyrazole ring attached to the C-2 carbon atom underwent 6-exo-dig and 7-endo-dig cyclization reactions depending on the nature of the substituents attached to the terminal alkyne group. However, NaH-supported cyclization resulted in the formation of six-membered rings.