Topology control vector based forwarding algorithm for underwater acoustic networks
Sualtı akustik ağlar için topoloji kontrollü vektör tabanlı yönlendirme algoritması
  1. Tez No: 416543
  2. Yazar: İLKAY YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sualtı akustik algılayıcı ağların (UASN) haberleşme mesafesi sualtı ortamının şartlarından dolayı kısıtlıdır. Çok fazla sayıda algılayıcı içeren akustik ağlar mevcut olan uygun protokollerin kullanımı ile daha geniş haberleşme mesaflerine sahip olabilirler. Öte yandan, özellikle az sayıda algılayıcı içeren akustik ağlarda uzak mesafelerde haberleşme problemdir. Bu problemin çözümü için sualtı akustik ağlarda topoloji kontrolü gelecek vadeden bir çözümdür. Bu çalışmada, yeni TC-VBF yaklaşımı sunulmakta ve geliştirilmektedir. Kaynak ağ elemanı ile hedef ağ elemanı arasında haberleşme problem olmaya başladığında, TC-VBF yaklaşımında aracı ağ elemanı paket aktarımına yardım eder. Bu aracı ağ elemanı kaynak ağ elemanı ile hedef ağ elemanı arasındaki uzaklığın orta noktasına hareket eder. Paket aktarımı başarıyla tamamlandığında aracı ağ elemanı eski pozisyonuna döner. Var olan MAC, taşıma katmanı ve yönlendirme protokolleri ile topoloji kontrol algoritmaları sınıflandırılıp analiz edilmektedir. Yeni TC-VBF algoritması önerilerek, alternatif yönlendirme protokolleri ile karşılaştırılmalı değerlendirilmektedir. Yeni protokolün güvenilir bilgi aktarımında ve uzun haberleşme mesafesinde daha iyi performansa sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The communication range of underwater acoustic sensor networks (UASN) is limited by the underwater environment. Acoustic networks with huge number of sensors may have long communication range with appropriate protocols in literature. On the other hand, especially, the networks including small number of nodes have communication problems for long ranges. To challenge this problem, topology control in underwater acoustic networks is a promising solution. In this study, a novel approach, Topology Control Vector Based Forwarding Protocol (TC-VBF) is introduced and developed. In the TC-VBF, when the communication with source node and target node becomes a problem due to range, the actor node will help the packet transfer. The actor node is moving to the mid-point of the distance between master node and sink node. When the packet transfer is successfully finished, the actor node moves back to previous position. Existing MAC, transport and routing protocols and topology control algorithms are classified and analyzed. A novel algorithm, TC-VBF, is presented and evaluated comparatively with alternative routing protocols. It shows better performance for reliable data transfer and long communication range.