Semantic discontinuities: Investigating designers' product expressions versus users' product impressions
Semantik devamsızlıklar: Tasarımcıların ürün ifadelerini kullanıcıların ürün izlenimlerine karşı incelenmesi
  1. Tez No: 416553
  2. Yazar: JAVAD KHALAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu doktora tezi ürünün görsel nitelikleri üzerine odaklanarak bir tasarımcının semantik niyeti ve kullanıcıların ilk deneyimi arasındaki tasarım iletişim konularını inceler. Başlangıç tartışması; ifade edilmesi amaçlanan anlamlar (ürünün tasarımcısı tarafından) ile gerçekten yorumlanan anlamların (ürünün hedef kullanıcıları tarafından) arasındaki devamsızlık düzeyinin varolabilmesi üzerinedir. Araştırmanın temel amacı çağrışımsal yan anlamlara bağlı olarak semantik devamsızlıkların kökeni ve derecesini ürün tasarımında araştırmak için bir metodoloji geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Tezin ana konusunu araştırmak için yeni bir deneysel 'Semantik İfade /İzlenim Karşılaştırması "yöntemi (SİİK yöntemi) geliştirilmiş ve uygulanmıştır. SİİK yöntemi, üç tanınmış İsveçli tasarımcılar tarafından tasarlanan ve üretilen 3 lamba ve 3 sandalyeyi değerlendirerek, ampirik bir çalışmada uygulanmıştır. Toplamda dört veri toplama ve analiz aşamaları sunulmuştur: 1) tasarımcıların amaçladığı görsel ifadeleri, 2) kullanıcıların ilk görsel izlenimleri, 3) tasarımcıların amaçladığı görsel ifadelerin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi, ve 4) kullanıcıların gerçekleşen görsel izlenimlerinin tasarımcılar tarafından değerlendirilmesi. Verilerin kalitatif analizi 'Semantik Devamsızlık Haritaları' yaratılmasına yol açar; böylelikle tasarımcıların kullanıcıların ürün algılarını etkiliyebilmelerini, birçok durumda amaçlanan ürün ifadelerinin ortaya çıkarılmasında oldukça başarılı olmalarını açıklar. Ancak, kullanıcıların genel izlenimleri sadece olumlu bir deneyim (tasarımcıların tercih ettiği gibi) ile sınırlı değildir, aynı zamanda tasarımcıların hedefleri ve beklentileri dışında olumsuz ve ilgisiz deneyimleri de kapsamaktadır. Semantik devamsızlık verilerin kantitatif analizi 'Birleşik Devamsızlık Profilleri' oluşturmak için kullanılır. Bu analizin sonucu tasarımcıların genelde yakın bir toleransla (% 76) semantik hedeflerini iletmekte başarılı olduklarını, ve fakat yaklaşık dörtte bir oranında (% 24) iletişim hatası olduğunu göstermektedir. Ürünün görsel formu yoluyla daha iyi bir şekilde semantik hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için tasarımın nereye odaklanması gerektiğini gösteren bir takip mikro-analizi sunulur ve kullanılır.
Özet (Çeviri)
The doctoral thesis investigates issues in design communication between a designer's semantic intention and users' initial experience of a product, with a focus on visual qualities. The starting argumentation is that there can exist a level of discontinuity between meanings as intended to be expressed (by the designer of a product) and meanings as actually construed (by target users of that product). The primary purpose of the research is to develop and implement a methodology to identify where, and to what extent, semantic discontinuities related to connotative meanings are present in product design. A new experimental 'Semantic Expression/Impression Comparison' method (SEIC method) is developed and implemented to explore the main subject of the thesis. The SEIC method is applied to an empirical study considering 3 chairs and 3 lamps, designed and produced by three well-known Swedish designers. In total, four data collection and analysis stages are presented: 1) designers' intended visual expressions, 2) users' initial visual impressions, 3) users' evaluations of designers' intended visual expressions, and 4) designers' evaluations of users' realized visual impressions. The qualitative approach to data analysis leads to the creation of Semantic Discontinuity Maps, revealing that designers are able to influence users' product perceptions, in many cases being considerably successful in eliciting their intended product expressions. However, users' overall impressions are not limited to only positive experience (as preferably intended by designers), but also include negative and indifferent experiences, which are usually outside of designers' intentions or expectations. Quantitative analysis of semantic discontinuity data is used to generate Banded Discontinuity Profiles, showing that the studied designers are generally successful in maintaining semantic intent within close tolerances (76 %), but are unable to successfully communicate semantic intent in approximately one-in-four instances (24%). A follow-up micro-analysis is presented and used to illuminate whereabouts design effort should be placed to better realize semantic intent through product visual form.