Architectural competitions and post-competition problems in Turkey after 2000
2000 sonrası Türkiye mimari yarışmaları ve yarışma sonrası sorunları
- Tez No: 416554
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Mimari yarışma aynı konu ve / veya yerde rekabet eden projeler arasında mümkün olan en iyi tasarımın seçildiği bir metoddur. Yarışma süreci sırasında yaşanabilecek sıkıntılar sonuç ürünün uygulanmasını engellemekte ya da onu tanımlayan mimari özelliklerinin değişmesine sebep olmaktadır. Son zamanlarda elde edilen başarısız sonuçlar yarışmaların kullanım sıklığını azaltmış ve konuyu günümüz Türkiye mimari ortamında tartışmalara taşımıştır. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda bir mimari yarışmanın organizasyonu incelenmiş ve süreç, sadeleştirilmek adına üç aşamada sıralanmıştır; yarışma öncesi, hazırlanma & değerlendirme aşaması, yarışma sonrası. İkinci kısımda bu süreç boyunca karşılaşılan sorunlar, ortaya çıktıkları aşamalar ve sorumlu aktörleri ile beraber, açığa çıkartılmıştır. Yerel mimarların bu sorunlara önerilerinin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinin mimari yarışma ortamlarıyla da karşılaştırmalı analizler yapılarak olası çözümlerin sayısı zenginleştirilmiştir. Elde edilen veriler birleştirilerek geçmişte yapılmış herhangi bir yarışmanın sorunlarını aydınlatabilen veya açılması olası bir yarışmanın meşruiyetini denetleyip sorunsuz ilerlemesini sağlayacak bir soru çizelgesi oluşturulmuştur. Üçüncü kısımda bu çizelge günümüz Türkiye yarışmaları arasından seçilen altı örneğe uygulanmış; incelenen örneklerin sorunları açığa çıkartılıp çizelgenin uygulanabilirliği gösterilmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye mimari yarışmalarının problemlerini anlayıp sorunlarının giderilmesi için bir teorik altyapı, bir kılavuz oluşturmaktır; bu şekilde yarışmalar üzerinden mimari üretim ve dolaylı olarak yapılı çevrenin kalitesi arttırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Architectural competition is a method of procuring the best possible design among a number of entries for a specific site. Deficiencies in the execution of the competition process may result in implementation problems in the winning entry; forcing it to undergo transformations that deprive it from its defining characteristics or not materialize. This has been an issue of debate in the contemporary Turkish architectural scene with the poor results obtained affecting usage frequency of competitions. The study is composed of three parts. The first part analyzes organizational procedures of an architectural competition while dividing the competition process into three sequential parts for simplification; pre competition, preparation & evaluation, post competition. The second part highlights problems encountered throughout this continuum while revealing the time phase of their appearance and the actors associated with them. Alongside suggestions made by local architects; comparative analysis with various European architecture scenes was made to enrich the number of possible solutions. The data obtained was merged to create a questionnaire that can either be used to surface problems of any past competition or verify the legitimacy of a possible competition to ensure it would proceed without issues. The third part includes the evaluation of six contemporary Turkish competitions to reveal their problematics while displaying applicability of the survey. The aim of the study is to understand the problems of architectural competitions in Turkey and establish a framework and a guideline towards eliminating the problems to ensure the quality of architectural production and the physical environment.