Probabilistic seismic hazard assessment for east anatolian fault zone using planar source models
Düzlemsel sismik kaynak modelleri kullanılarak doğu anadolu fay zonu için olasılıksal sismik tehlike analizi
  1. Tez No: 416590
  2. Yazar: AKIN MENEKŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) için düzlemsel sismik kaynak karakteristiği modelinin oluşturulması ve bölgede kullanılacak olan tasarım yer hareketlerinin güncellenmesidir. Düzlemsel sismik kaynak modellerinin geliştirilmesi fay uzunluğu, fay derinliği, fay yüzey açısı ve segmentasyon noktaları türünden açıklanmasını ve gözlemlenen sismisitenin tanımlanan fay sistemleri ile ilişkilendirilmesini gerektirir. Bu karmaşık süreç güncellenmiş Türkiye aktif fay haritası (Emre ve diğ., 2013), literatürdeki daha önceden yapılmış jeolojik saha çalışmaları ve Türkiye aletsel deprem kataloğu (Kalafat ve diğ., 2011) yardımıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada geliştirilen modern sismotektonik model, fayların karakteristik davaranışlarını uygun bir şekilde yansıtabilmesi için kompozit deprem büyüklüğü dağılımı modeli ile birleştirilmiş fay segmanları, kırılma senaryoları, kırılma kaynakları ve fay kırılma modellerini içermektedir. Yer hareketleri mantık ağacında son dönemde yayımlanan NGA-W2 kuvvetli yer hareketleri denklemleri (Bozorgnia ve diğ., 2015) ve Türkiye'ye uyarlanmış yeni nesil (NGA-W1) (Gülerce ve diğerleri, 2013) kuvvetli yer hareketi tahmin denklemleri eşit ağırlık verilerek kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları tehlike eğrileri, Eş Tehlike Spektrumu (ETS) ve bölgenin tehlike haritası olarak sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları ile Türk Deprem Yönetmeliği (TDY 2007) standartlarının karşılaştırılmasına imkan vermesi için ana noktalara ait tasarım spektrumları ve tehlike eğrileri sunulmuştur. Bu çalışma sonuçlarının, Doğu Anadolu Fayı ve çevresindeki bölgelerde yapılacak olan olasılıksal sismik tehlike analizi çalışmalarına yardımcı olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to perform probabilistic seismic hazard assessment (PSHA) using planar seismic source characterization models for East Anatolian Fault Zone (EAFZ) and to update the design ground motions to be used in the region. Development of planar seismic source models requires the definition of source geometry in terms of fault length, fault width, fault plane angles and segmentation points for each segment of EAFZ and associating the observed seismicity with defined fault systems. This complicated task was performed with the help of updated active fault maps of Turkey (Emre et al., 2013), previously conducted geological site studies in the literature, and unified instrumental earthquake catalogue of Turkey (Kalafat et al., 2011). The state-of-the-art seismotectonic model developed in this study includes the fault segments, rupture sources, rupture scenarios, and fault rupture models that are combined with composite magnitude distribution model to properly represent the characteristic behavior faults. This study is also novel in terms of the employed ground motion characterization framework. Recently published global Next Generation Attenuation (NGA-W2) ground motion prediction models (Bozorgnia et al., 2014) and Turkey-Adjusted NGA-W1 models (Gülerce et al., 2015) are used in the ground motion logic tree with equal weights. The results are presented in terms of hazard curves, Uniform Hazard Spectrum (UHS) and hazard maps of the region. The hazard curves and design spectrums for main locations are provided in order to allow the comparison of e results of this study with the Turkish Earthquake Code (TEC, 2007) requirements. Seismic hazard maps for accepted hazard levels in TEC (2007) for different spectral periods and for generic rock (Vs30=760 m/s and Vs30=1100 m/s) site conditions. Results of this study will provide an update of the previous seismic hazard maps of EAFZ and design ground motions proposed for the region.