Experimental and analytical determintaion of friction torque of a double row roller slewing bearing
Çift sıra silindirik masuralı döner tabla rulmanı sürtünme torkunun deneysel ve analitik olarak belirlenmesi
- Tez No: 416589
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN, PROF. DR. METİN AKKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Silah kulelerinde hedefe hassas olarak yönelme düşük hızlarda gerçekleştirildiğinden düşük hızlardaki sürtünme torku stabilizasyonu bozan en önemli faktör olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, silah kulelerinde oluşan sürtünmenin sebebi ve mekanizmaları incelenmelidir. Sürtünmenin ana kaynağı dönme eksenlerinde bulunan rulmanlardır. Bu tezde, bir silah kulesi yan ekseninde bulunan çift sıra silindirik masuralı döner tabla rulmanının sürtünme torku incelenmiştir. Bu amaçla, sürtünme torku ölçüm düzeneği tasarlanmış ve tork ölçüm testleri gerçekleştirilmiştir. Testler çeşitli hızlarda ve yükleme koşullarında tekrarlanmıştır. Döner tabla rulmanının bileşenlerinin sürtünmeye etkisinin tam olarak anlaşılabilmesi için sürtünmenin ana sebepleri ayrıştırılarak test edilmiştir. Böylece, dönme hareketinden kaynaklı sürtünme ile iki farklı döner mil keçesinden kaynaklı sürtünme ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bunun yanında, sürtünme torku analizleri gerçekleştirilmiştir. Döner tabla rulmanının yük dağılımı sonlu elemanlar analizi programı ile, masura yuvarlanma simulasyonu ise çok cisim dinamik analiz programı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, analizler test sonuçları ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Friction at low speeds is accepted as the most dominant destabilizing factor in gun turrets, since precise aiming to the target is conducted at low speeds. So, the causes and mechanisms of friction in gun turrets should be investigated. The friction is mainly caused by the bearings in the rotation axes. In this thesis, investigation on the friction torque of a double row roller slewing bearing which is operated in the azimuth axis of a gun turret is performed. For this purpose, a friction measurement test setup is designed and friction torque measurements are conducted. Tests are performed at various speeds and loading conditions. Friction sources are decoupled and examined separately in order to fully understand effect of each component on friction torque of the slewing bearing. Therefore, friction caused by rolling motion and friction caused by two different types of lip seals are investigated. In addition, friction identification analyses are performed. In the analysis, load distribution of the bearing is calculated by finite element analysis software and rolling motion is simulated with a multibody dynamic analysis program. Consequently, analyses results are compared and verified with the test results.