On the analysis of deep convolutional neural networks applied to building detection in satellite images
Uydu görüntülerinde bina tanımaya uygulanan derin evrişimsel sinir ağlarının çözümlemesi üzerine
  1. Tez No: 416606
  2. Yazar: BATUHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TUNAY YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Derin öğrenme daha karmaşık ve soyut kavramların öğrenilmesi için, son dönemde büyük ilgi kazanmıştır. Öğrenilmek istenen kavramlar soyutlaştıkça, bu kavramların ham girdi uzayında yerleştiği bölgenin topolojisi de değişken hale gelmektedir. Bir çok durumda, sığ mimariler değişken fonksiyonları öğrenememektedir. Uzaktan algılama bu tür soyut ve karmaşık kavramların öğrenilmesinin gerekli olduğu alanlardan biridir. Bu tezde, derin mimarilarin uydu görüntülerine uygulandıklarındaki performans ve uygunluğu analiz edilmiştir. Bu tezin temel analiz öğesi olan mimari Derin Evrişimsel Sinir Ağlarıdır. Derin Evrişimsel Sinir ağlarının başarısı bir çok örüntü tanıma probleminde kanıtlanmıştır. Bu işlevlerden bazıları çek okuma, elyazısı tanımlama ve yüz tanımlama olarak gösterilebilir. Bu tezde belirli bir Derin Evrişimsel Sinir Ağı mimarisi odak noktası olarak seçilmiş ve denetlemeli öğrenmeyle eğitilmiştir. Bunun sonucunda \%90 ortalama kesinlik oranı elde edildi. Bu rakam uzaktan algılamada Derin Evrişimsel Sinir Ağlarının kullanımı konusunda umut vermektedir. Kullandığımız Derin Evrişimsel Sinir Ağı modellerinin ne tür kavramları öğrendiğini daha iyi anlayabilmek amacıyla sonöncesi katman çıktıları üzerinde çeşitli ölçümler yapıldı. Elde edilen yüksek kesinlik oranlarına rağmen, bu ölçümler seçtiğimiz mimarinin yüksek seviye öznitelikleri öğrenemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Deep Learning has gained much interest recently, probably induced by the requirements to learn more complex and abstract concepts. As concepts to be learned become more abstract, their regions in the raw input space also become highly variational. In many cases, shallow architectures fail to learn highly variational functions. One area of interest where concepts to be learned are complex is remote sensing. In this thesis, performance and suitability of deep architectures for recognition of building patches in satellite images are analyzed and discussed. Main architecture that is the subject of interest in this thesis is Deep Convolutional Neural Networks. Deep Convolutional Neural Networks has proven to be state of the art machine learning systems in several pattern recognition tasks such as bank check reading, handwriting recognition and face detection. We focus on a particular CNN architecture and trained a Deep Convolutional Neural Network with fully supervised stochastic gradient descent. We obtained a classification accuracy of 90 percent on average which is promising for deep learning implementations on the Remote Sensing Domain. Several measurements on the penultimate layer activations has been employed to reveal insights about what the models learn. Despite seemingly high accuracy results, these measurements put forward that the architecture we pick is unable to learn high level features.