An investigation of the predictors of pre-service teachers' behavioral intentions and perceived enablers and barriers pertaining the use of interactive whiteboard in education
Öğretmen adaylarının davranışsal tutumlarının yordayıcılarının ve akıllı tahta kullanımına yönelik sağlayacıların ve engelleyicilerin belirlenmesi
  1. Tez No: 416605
  2. Yazar: ORHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. GÖKNUR KAPLAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde teknolji ilerledikçe ve hayatımızda daha fazla yer edindikçe eğitimde teknoloji kullanımı da daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. Bu çalışma Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli çerçevesinde öğretmen adaylarının eğitimde akıllı tahta kullanımlarına yönelik niyetlerini yordayıcı faktörleri ve kullanımlarına sebeb olan ya da engel olan nedenleri açıklamaya yönelik bir tarama çalışmasıdır. Çalışmada anket ve mülakat soruları kullanılarak veri toplamak için iki araç kullanılmıştır. Nicel veriler 2014-2015 yaz akademik döneminde bir devlet üniversitesinde okuyan ve eğitim fakültesinde kaytlı altı bölümde kayıtlı olan 153 öğretmen adayından toplanmıştır. Nitel veri yine aynı dönemde 10 öğretmen adayından mülakatlar ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda teknoloji kullanımına yönelik tutum, sosyal etki, performans ve çaba beklentileri, öğretmen adaylarının akıllı tahta kullanımlarındaki niyetlerini yordayıcı ya da belirleyen faktörler olmuştur. Buna ek olarak çalışmadaki nitel veri analizi, öğretmen adaylarının akıllı tahtayı ilgi çekmek, aktif katılım, gelişmiş görsellik ve interaktiflik, ek kaynak sağlaması ve etkin olması nedenlerinden dolayı kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, öğretim üyelerinin tavsiyesi, gelecekte kullanma isteği ve teknoloji ile geleneksel öğretim yöntemlerini dengeli kullanma da onların akıllı tahta kullanımlarını destekleyen öğeler olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken bazı hususlar da ortaya çıkmıştır. Bunlar bu teknolojinin doğru şekilde ve amacına uygun kullanılmaması, yanlış kullanılması ve suistimal edilmesi, çeşitli problemlerle karşılaşma, kullanmak istememe, kendini kullanım konusunda yetersiz görme şeklinde bulunmuştur. Buna ek olarak, öğretmen adaylarının; teknolojinin mevcut olması, verilen eğitim ve destekleyici ek kaynaklar, teknik destek ve özel okul-devlet okulu arasındaki lojistik farklar gibi kaygıları konu ile ilgili olan engeller olarak nitelendirmiştir. Sonuç olarak öğretmen adaylarının bu teknolojiyi gelecekte kullanmaları muhtemel olup dikkate alınması gereken bazı konuların olduğu göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
As the technology advances and becomes a part of our daily lives, the integration of technology into education becomes necessary. This study aims to investigate the predictors of pre-service teachers' behavioral intention to use interactive whiteboards within the framework of Unified Theory of Acceptance and Use of Technology and their perceptions about the enablers and barriers pertaining to the use of interactive whiteboards. There were two instruments that were used to collect data for the study: interactive whiteboard (smart board) questionnaire consisting of a demographic part and a main part including adapted survey questions along with an interview guide. The data for the survey were collected at the spring semester of 2014-2015 academic year from 153 pre-service teachers enrolled in six departments under the Faculty of Education at a state university. Qualitative data were collected through interviews from 10 pre-service teachers. The results indicated that attitude toward using technology, social influence, performance expectancy and effect expectancy were the predictors of pre-service teachers' intention to use interactive whiteboards. In addition, qualitative analysis of data revealed that pre-service teachers use interactive whiteboards because it attracts attention, provides students' active involvement, efficiency, enhanced visuality and interactivity, acts as an additional resource, and provide efficiency. Also, recommendation of faculty members and intention for future use considering a balanced use of boards along with traditional methods have an influence on their intention to use this technology. However, there were still some barriers that should be taken into consideration. These were found to be underutilizing and misusing the technology, confrontation with problems, reluctance to use and feeling of insufficiency with regards to intention to use. In addition, availability, training, additional supplementary resources, technical support and concerns about the differences between logistics of the public and private schools were the main barriers or concerns stated by the pre-service teachers. It was concluded that pre-service teachers are expected to utilize this technology into their classrooms provided that their designated concerns are taken into consideration.