Assessment of the nonlinear behavior of rc moment resisting framed buildings made of structural lightweight concrete
Yapısal hafif betonlu moment aktaran betonarme çerçeveli binaların doğrusal olmayan davranışının değerlendirilmesi
- Tez No: 416628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN SARITAŞ, DOÇ. DR. LUTFULLAH TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hafif beton, içerdiği agrega tipi ile normal betondan ayrılır. Hafif beton kulanımı, yapılarda ölü yüklerin azaltılabilmesine olanak sağlar. Türkiye'deki genel kanının aksine, hafif beton yapısal kullanım için yeterli performansa sahiptir. Hafif betonun taşıyıcı malzeme olarak kullanılmasındaki engel, normal betonda olduğu kadar güvenilir çalışmaların bulunmamasıdır. Bu çalışma kapsamında, hafif betondaki sargı etkisi deneysel olarak irdelenmiş ve güvenilir sargılı beton modelleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışma sonucu elde edilen bilgi, hafif beton ve normal betonlu yapıların, yapısal analiz programı Perform-3D kullanılarak karşılaştırılmasında dikkate alnmıştır. Analiz metodu olarak doğrusal olmayan statik analiz, ya da elastik ötesi itme analizi seçilmiştir. Tasarım aşamasında ve seçilen analiz metodunda geniş kabul görmüş yapım kodları kullanılmıştır ki bunlar ACI 318-08, ASCE 7-05, ASCE 7-10 FEMA 356 ve FEMA P695'dir. Yapım kodları ve yapısal analiz programının kullanılmasıyla 5 katlı normal beton ve hafif betondan yapılmış binalar, 2 boyutlu olarak modellenerek elastik ötesi itme analiz metodu ile analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada hafif beton numuneleri ve çerçeve sistemlerinden elde edilen sonuçlara göre hafif betonun yapısal davranışının yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir ve bu çalışma sonuçlarına göre bu malzemenin yapılarda kullanımının kolaylaşması ve yaygınlaşması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Lightweight concrete does differ from normal weight concrete with the aggregate type used in the composition. Use of lightweight concrete reduces the dead weights of structures. On the contrary to general idea in Turkey, lightweight concrete has adequate performance to be used for structural purposes. The drawback of the use of lightweight concrete for structural purposes is the lack of reliable studies as performed for normal weight concrete. In the scope of this study, confinement effect of lightweight concrete has been investigated with experimentation and compared with reliable confined concrete models. The data from experimentation is used for the comparison of structural lightweight concrete and normal weight concrete buildings through the use of structural analysis program Perform-3D. The method chosen for the analysis is the nonlinear static analysis or push-over analysis. Widely accepted building codes are used in the design phase and in carrying out the chosen method of analysis, and these are ACI 318-08, ASCE 7-05, ASCE 7-10, FEMA 356 and FEMA P695. Through the use of the building codes and structural analysis program, ordinary 5 story buildings made of normal weight and lightweight concrete are analyzed and compared in 2-D modelling with pushover analysis. The outcomes obtained from study demonstrate sufficient structural performance from lightweight concrete specimens and RC framed structures, and these results are expected to ease and widen the use of lightweight concrete for structural purposes.