Low temperature performance of asphalt concrete under direct tension loading
Asfalt betonun doğrudan çekme gerilmesi altındaki düşük sıcaklık performansı
- Tez No: 416627
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sıcaklık çatlakları asfalt kaplamalarda görülen ana bozulmalardan birisidir ve özellikle soğuk iklimler için ciddi sorun teşkil eder. Saha içi sıcaklık çatlaklarının iki farklı mekanizması vardır: Şiddetli sıcaklık düşmelerinden kaynaklanan düşük sıcaklık çatlakları ve termal salınımlar sonucu oluşan termal yorulma çatlamaları. Bu çalışmada, asfalt betonun düşük sıcaklık çekme özelliklerinin incelenmesi amacıyla, bir TSRST deney düzeneğini içinde Doğrudan Çekme Deneyleri uygulanmıştır. Doğal yoldan yaşlanmış asfalt beton numuneleri, Superpave karışım dizayn metodu ile dizayn edilmiş olup, agrega türü, gradasyonu, asfalt sınıfı, ve asfalt miktarı dahil olmak üzere bir çok karışım dizayn değişkeni içermektedir. Her bir numune için tokluk ve maksimum gerilme değerleri, deney sonuçlarından hesaplandı. Sonra, istatistiksel varyans analizi kullanılarak girdi parametrelerinin, iki analiz çıktıları üzerindeki etkisi incelendi. Son olarak, Doğrudan Çekme Deney sonuçları, daha önceki düşük sıcaklık ve termal yorulma deney sonuçları ile kıyaslanarak aralarındaki ilişki arandı. İstatistiksel varyans analizi sonunda, maksimum çekme dayanımı sonuçları üzerinde gradasyon, asfalt sıfı ve asfalt miktarı etkili olurken, tokluk sonuçları açısından önemli etkiye agrega türü ve gradasyon sahiptir. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki Doğrudan Çekme Deneyi ne düşük sıcaklık çatlamaları deneyleri ne de termal yorulma deneyleri ile bir bağlantı göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal cracking is one of the major distresses in asphalt pavements and has been a serious concern especially in cold regions. There are two different mechanisms for temperature cracking in the field: Low temperature cracking associated with severe temperature drops and thermal fatigue cracking in reaction to repeated temperature cycles. In this study, in order to investigate the thermal tensile properties of asphalt concrete, Direct Tension Test (DTT) is utilized in a TSRST experimental setup. Naturally-aged asphalt concrete specimens including varying design variables of aggregate type, gradation, asphalt grade, and asphalt content is fabricated based on the Superpave method of mixture design. For each specimen the toughness and the peak stresses are calculated from the DTT test results. Then, using the statistical analysis of variance the effects of input parameters on the two output responses are investigated. Finally, the DTT results are compared with previous low temperature and thermal fatigue test results to check if any correlations exist between different methods of testing procedure. The statistical analyses indicate that while gradation, asphalt grade and asphalt content significantly affect the peak tensile stress, for toughness aggregate type and gradation seem to be the significant factors. The results of this study have shown that DTT does not correlate with the results of low temperature cracking test, nor with thermal fatigue cracking test.