Piezoelectric properties of polyelectrolyte multilayer films
Çok katmanlı polielektrolit filmlerin piezoelektrik özellikleri
- Tez No: 416651
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR BAYRAM, YRD. DOÇ. İREM EREL GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Piezoelektrik malzeme elektrik enerjisini mekanik enerjiye ya da mekanik enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen malzemedir. Piezoelektriklik genellikle seramik malzemelerin bir özelliği olarak düşünülmektedir çünkü kristal ağ yapıları merkez simetriye sahip değildir, sonuç olarak seramiklerin birim hücreleri elektriksel iki kutup içermektedir. Fakat poli(viniliden florür)'ün (PVDF) piezoelektrik özellikleri keşfedildikten sonra, polimer malzemeler yüksek esneklik, az maliyet, yüksek kimyasal kararlılıklarından dolayı seramiklerin yerine tercih edilmektedirler. Piezoelektrik özelliklerin elde edilmesi için, malzemeye elektriksel kutuplaşma prosesi uygulanmalıdır. Bunun anlamı da malzemeler kutuplaştırılmalıdır. Katman-katman kendiliğinden yapılanma çok katmanlı aşırı ince filmleri hazırlamak amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem zıt yüklü polielektrolitlerin yüzeyde birbiri ardına kaplanmasına dayanmaktadır. Katman-katman kendiliğinden yapılanan filmler çok katmanlı filmlerin içindeki polarizasyondan dolayı potansiyel piezoelektrik malzemeler olarak incelenmektedir, bu yöntem piezoelektrik malzeme elde etmek için kullanılan elektriksel kutuplaşma işlemini elemektedir. Bu çalışmada, katman-katman kendiliğinden yapılanan filmlerin piezoelektrik karakteristikleri farklı polielektrolit çiftleri için incelenmektedir ve karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Piezoelectric material is the material which converts the electrical energy to the mechanical energy or mechanical energy to the electrical energy. Piezoelectricity is usually considered as a property of ceramic materials because their crystal lattice structure does not have a centre of symmetry, as a result, the unit cells of ceramics contain a small electric dipole. However, after piezoelectric properties of poly(vinylidene fluoride) (PVDF) were discovered, polymeric materials have been preferred over the ceramic ones due to their high flexibility, low cost, high chemical stability, etc.. In order to obtain piezoelectric properties, electrical poling process has to be applied to the materials, which means that they have to be polarized. Layer-by-layer self-assembly is a technique to produce ultra-thin multilayer films. It is based on alternating deposition of oppositely charged polyelectrolytes at the surface. LbL films have been investigated as potential piezoelectric materials due to polarization within the multilayers, eliminating the electrical poling treatment to obtain a piezoelectric material. In this study, piezoelectric characteristics of LbL films of different polyelectrolyte pairs have been examined and contrasted.