Design and realization of a 0.5-5 GHz cascaded feedback amplifier
0.5-5 GHz ardışık bağlı geribeslemeli yükselteç tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 416706
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geniş bantlı yükseltme, mikrodalga mühendisliğinde en çok çalışılan alanlardan biridir. Bu tez çalışmasında, farklı ve ayrık iki transistor kullanılarak 0.5-5 GHz frekans bandında çalışan 2 katlı bir yükselteç tasarlanmış, benzetimi yapılmış ve gerçeklenmiştir. Tasarımı yapılan yükselteç, ardışık bağlı geribeslemeli yükselteç mimarisine dayanmaktadır. Tasarlanan yükseltecin kazancını düzleştirebilmek için iki kata da geri-besleme uygulanmıştır. Öncelikle ilk katın tasarımı yapılmış ve kazancı 7.8±1.2 dB, geri dönüş kaybı da minimum 8.2 dB olacak şekilde gerçeklenmiştir. İkinci kat da tasarlandıktan sonra ardışık yapı oluşturulmuş ve üretilmiştir. Gerçeklenen yükseltecin kazancı 17.1±1.8 dB ve minimum geri dönüş kaybı 8 dB'dir. Ayrıca, gerçekçi bir benzetim yapmak amacıyla şematik tasarımından devrenin elektromanyetik tasarımına geçiş ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wideband amplification is one of the most examined study areas in microwave engineering. In this thesis work, 2-stage amplifier operating in decade bandwidth of 0.5-5 GHz is designed, simulated and demonstrated using two different discrete transistors. Designed amplifier is based on cascaded feedback amplifier concept. In order to flatten the gain of the designed amplifier, feedback topology is applied to both stages. Primarily, first stage is designed and demonstrated with flat gain of 7.8±1.2 dB and minimum return loss of 8.2 dB. After the second stage is designed, cascaded structure is formed and fabricated. Designed cascaded feedback amplifier has a flat gain of 17.1±1.8 dB and minimum return loss of 8 dB. Also, converting the schematic design of the amplifier into EM analysis in order to make a realistic simulation is explained in details in this thesis study.