4. nesil mobil haberleşme sistemlerinin performans kriterlerinin incelenmesine yönelik anten tasarımı
Antenna design aimed for investigation of the performance criteria of 4th generation mobile communication systems
  1. Tez No: 416783
  2. Yazar: DİLARA DEĞERLİYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada uzun vadeli evrim (Long Term Evoloation -LTE) uygulamalarında kullanılmak üzere anten geometrileri sunulmaktadır. U-şeklinde tasarımı yapılan, koaksiyel besleme ve mikroşerit besleme ile beslenen yama anten geometrilerinde çift frekans elde edilmiştir. Sunulan geometriler CST ve Ansoft HFSS yazılımları kullanılarak tasarlanmış ve sonuçlar geri dönüş kaybı, çalışma frekansı, bant genişliği ve duran dalga oranı cinsinden incelenmiştir Bu tez çalışmasının amacı, u şeklinde tasarımı gerçekleştirilen antenlerin yarık boyutlarının ve besleme yöntemlerinin değiştirilmesinin anten performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Tezin ilk bölümünde mobil teknolojilerden bahsedilmiş ve literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümde LTE sistemler ve bu sistemlerde kullanılan teknolojiler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde anten parametreleri mikroşerit yama antenler ve besleme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Ansoft HFSS ve CST benzetim programları kısaca tanıtılmış ve bundan sonraki bölümlerde simülasyon gerçekleştirilerek besleme tekniklerinin ve yarık boyutunun performansa etkisi grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents several antenna geometries for use in Long Term Evolution (LTE) applications. Antennas are design in a shape of u, fed by coax and microstrip line; and by means of the proposed antenna dual frequency operation is achieved. All the proposed geometries are simulated via CST and Ansoft HFSS software and the results are assessed as regards return loss, operating frequency, bandwidth, and standing wave ratio. The aim of this study is to go over the effect of changes in both the slot sizes and the feeding methods of the designed antennas in the shape of U on the antenna performance. In the first section of the thesis, mobile communication technologies are mentioned basically and summary of literatur is presented. In the second section, the information about both the LTE systems and the technologies on these systems are given. In the third section, the parameters of the antennas, the microstrip patch antennas and their feeding techniques are mentioned. In the fourth section, Ansoft HFSS and CST simulation programs are briefly introduced and in the remaining sections, the effect of the feeding techniques and the slot size on the performance are illustrated with charts by carrying out the simulation.