Püskürtme yöntemiyle büyütülen katkılı SnO2/Si heteroeklemlerin incelenmesi
The investigation of doped SnO2/Si heterojunctions grown by spray pyrolysis method
- Tez No: 416782
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı SnO2/Si heteroeklem yapılarının elektriksel özelliklerinde yapının bir tabakası olan SnO2 ince filmlerin Sb, Co, In, Cu ve Al atomlarıyla katkılanmasıyla oluşacak değişiklikleri incelemektir. Bu amaçla, katkılı SnO2 ince filmler alt tabaka olarak cam ve Si kristalleri kullanılarak püskürtme yöntemiyle büyütülmüştür. X-ışınları toz kırınım yöntemiyle filmlerin yapı analizi yapılmıştır. Filmlerin optiksel ölçümleri yapılarak yasak enerji bant aralıkları ve optiksel sabitler belirlenmiştir. İnce filmlerin iki nokta yöntemiyle iletkenlik-sıcaklık ölçümlerinden aktivasyon enerjileri hesaplanmış ve akım-iletim mekenizmaları belirlenmiştir. SnO2/Si heteroeklem yapıların akım-gerilim-sıcaklık, kapasite-gerilim-sıcaklık ve kapasite-frekans-sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümlerden yararlanarak yapı parametreleri bulunmuş ve oda sıcaklığında yapılara ait bant diyagramları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate the changes that will occur on the electrical properties of SnO2/Si heterojunction structures by doping SnO2 thin films with Sb, Co, In, Cu and Al atoms which is one layer of structure. For this purpose, doped SnO2 thin films were grown with the use of glass and Si crystals as substrate by spray pyrolysis method. The structural analyses of films were done with X-rays powder diffraction method. By doing optical measurements of films, forbidden energy band gaps and optical constants were determined. For thin films from conductivity-temperature measurements by two point probe method, activation energies were calculated and current-transport mechanisms were determined. Current-voltage-temperature, capacitance-voltage-temperature and capacitance-frequency-temperature measurements of SnO2/Si heterojunction structures were done. By using the measurements done, the structural parameters were found and band diagrams belonging to structures were determined at room temperature.