Ankara'da otlanan ve otlanmayan iki meranın botanik kompozisyonu ile ot veriminin karşılaştırılması
Comparison of botanical composition and herbage yield of the grazing and ungrazing two pastures in ankara
  1. Tez No: 416814
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ŞAHİN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma otlanan ve otlanmayan iki meranın botanik kompozisyonu ve yem veriminin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla, 2012 yılında Ankara ili Gölbaşı İlçesinde iki merada yürütülmüştür. Bu araştırmada botanik kompozisyon, toprağı kaplama oranı, bitki yüksekliği, benzerlik indeksi ve kuru ot verimi ele alınmıştır. Lup yöntemiyle her merada 4 hat ve 400 noktada yapılan araştırma sonucunda otlanan merada 19 familya ve 67 bitki türüne, otlanmayan merada ise 17 familya ve 72 bitki türü tespit edilmiştir. Yapılan analizler, iki meranın familyaları ve toprak kaplama oranları bakımından istatistikî olarak birbirinden farklı olduğu, mera üzerindeki etkileri (azalıcı, çoğalıcı ve istilacı) ve ömürleri bakımından ise istatistikî olarak önemli derece bir fark bulunmadığını göstermiştir. Lup yöntemi ile otlanan meranın botanik kompozisyonunda buğdaygillerin %34.94, baklagillerin %2.53 ve diğer familyaların %62.43, otlanmayan meranın botanik kompozisyonunda ise buğdaygillerin %26.75, baklagillerin %3.64 ve diğer familyaların %69.61 oranında bulunduğu tespit edilmiştir. Ağırlık ve verim yöntemine göre otlanan meranın botanik kompozisyonunda buğdaygillerin %47.0, baklagillerin %4.6 ve diğer familyaların %48.6, otlanmayan meranın botanik kompozisyonunda ise buğdaygillerin %57.3, baklagillerin %15.7 ve diğer familyaların %27.0 oranında bulunduğu tespit edilmiştir. Otlanan merada buğdaygillerden üç kılçıklı buğday otu, baklagillerden yonca ve diğer familya grubundan ise dikenli yabani marul bitki türlerine; otlanmayan merada buğdaygillerden kılaç, baklagillerden merkep korungası ve diğer familya grubundan ise mor benekli kantarona en çok sayıda rastlanmıştır. Lup yöntemiyle otlanan merada toprak kaplama oranı %98.75 iken otlanmayan merada %96.25 bulunmuştur. Yapılan analizler, bitki yükseklikleri bakımından familyaların kendi aralarında istatistiki olarak önemli bir fark bulunduğunu buna karşın iki mera arasında ve iki meradaki familyalar arasında istatistiki olarak önemli bir fark bulunmadığını göstermiştir. İki meranın %63 ile %72 oranında birbirine benzediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on grazing and ungrazing two natural pastures in Ankara province, Gölbaşı town İkizce village in 2012 to determine and compare botanical composition and dried herbage yield. Botanical composition, canopy coverage ratio, plant height, similarity index, hay yield and dried herbage yield were investigated in this research. In the study, 67 plant species from 19 plant families in the ungrazing site and 72 plant species from 17 families in the grazing site were identified with loop method that 400 loop measurements over 4 lines were made in each pasture. The analysis showed that a statistically significant difference was found in terms of plant families and canopy coverage ratio as comparing to pastures. In contrast to this, no statistically significant difference was found in terms of effect on the pastures and lifetime. Botanic composition of grazing pasture was determined as 34.94% grasses, 2.53% legumes and 62.43% other plant families while the botanic composition of ungrazing pasture was determined as 26.75% grasses, 3.64% legumes and 69.61% other plant families according to loop method. According to weight and harbage yield method, botanic composition of grazing pasture was idenfied as 47.0% grasses, 4.6% legumes and 48.6% other plant families while botanic composition of ungrazing pasture was identified as 57.3% grasses, 15.7% legumes and 27.0% other plant families. The most frequent plants encountered in the grazing vegetation were barb goatgrass in grasses (9.11%), lettuce in other plat families (7.09%) and alfalfa in legumes (1.27%) while the most frequent plants encountered in the ungrazing vegetation were niddlegrass (7.01%), crupina (15.32%) and sainfoin (1.82%). Canopy coverage ratio in grazing pasture was found as 98.75% while canopy coverage ratio in ungrazing pasture was found as 96.25% according to loop method. The analysis showed that a statistically significant difference was found between plant families in terms of plant height when considered together two pastures. In contrast to this, no statistically significant difference was found between two pastures and plant families in terms of plant height between two pastures. Similarity index between pastures ranged from 63% to 72%.