Büyük Millet Meclisi'nde Celaleddin Arif Bey (1875-1930)
- Tez No: 32156
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Celâleddin Arif Bey ( 1875-1S3Q ) Haluk SELVİ Dsnışman: Yrd.Doç.Br. Güney ÇA?LAR 1994 Sayfa: 170 Jüri: Yrd.Doç.Dr. GUnay ÇA?LAR Celâleddin Arif Bey, 1875 yilxnda Erzurum'da doğdu. Babası“Başımıza Gelenler”adlı meşhur eserin yazarı Mehmed Arif Bey'dir. Celâleddin Arif Bey, Paris' de hukuk eğitimi gördü ve dönemin önde gelen Jön Türkleri ile yakın ilişkilerde bulundu. 1908 'de II. Meşrutiyet ' in ilanından sonra İstanbul'a geldi ve avukatlıkla meşgul oldu. 1914* de İstanbul Barosu'na başkan seçildi ve bu unvanla birçok görüşmelere katıldı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku Profesörlüğü de yapıyordu. Mütareke Dönemi 'nde birçok siyasi kuruluşla yakın ilişki içerisinde bulundu. 1919 yılında yapılan seçimlerde hem İstanbul'dan hem de Erzurum'dan milletvekili seçildi. Son Osmanlı Meclis-i Meb'usanı ' nda başkanlık makamına seçildi ve 16 Mart 192Cde İstanbul'un işgali üzerine Ankara'ya geçti. TBÎ11. 'nin açılışında önemli vazifeler üstlendi. Meclisin ikinci başkanlığı, Adliye Vekilliği gibi görevleri yerine getirdi. 20 Ocak 1921 'de bu görevlerinden istifa etti ve 1922' de Roma'ya büyükelçi olarak gönderildi. 1923' de bu görevinden istifa etti ve 1930 yılında vefatına kadar her şeyden uzak bir şekilde Paris' de yaşadı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis Celâleddin Arif Bey (1875-1930 ) Haluk SELVİ Supervisor: Ass. Prof. Günay ÇA?LAR 1994 Page: 170 Jury: Ass. Prof.Günay ÇA?LAR... m ?. ı Mr. Celâleddin Arif was born in Erzurum in 1875. His father is the great author Mehmed Arif, who wrote the famous work“ Başımıza Gelenler”. Mr. Gelâleddin Arif had a lav/ education in Paris ano he clc.'ie oor.Lc'C with The Jön Turks. After the Declaration of II. Meşrutiyet in 1908 he came to Istanbul and earned his life there as a lawyer. In 1914 he was elected as the president of the Istanbul Lawyer Bar and ccr^sequenily he jcirir'I a let of meetings. A:: 'he :as tfno ho was el-zo ? professor fcr censtitutien at Istanbul University. He had close relationships with political parties in the“Mitareke Period”. In the election of 1919 he was elected as a member both for Istanbul and for Erzurum. He was elected to the chainnen of“die ”Last Ottanan l-leclis-i f'ebusan " and after the ir.vaeicn of Istanbul on 16 March 1920 he went to Ankara. He had important roles in the foundation of TBMM. He was the vice president of the council and the deputy for justice. On 20 January 1921 he resigned, from his posts and he was sent to Rome as ambassodor in 1923. He relinquisehet of his duties in 1923 and he died in Paris in 1930.