Kısa mesaj servisi tabanlı bir sera izleme sisteminin tasarımı
Design of a greenhouse monitoring system based on short message service
  1. Tez No: 416820
  2. Yazar: TEMUÇİN GÖKTÜRK SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ziraat, Electrical and Electronics Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, bitkisel üretim yapılan seralarda sıcaklık, bağıl nem ve PAR gibi fiziksel büyüklükleri izleyen, bu verileri GPRS üzerinden uzak sunucuya kaydeden ve bunlarda oluşabilecek sapmaları, bitkilerin zarar görmesini engellemek amacına dönük olarak, yetiştiriciyi SMS ile uyaran bir sistem geliştirilmiştir. Bu amaçla fiziksel büyüklükleri algılayan sensörlerden gelen veriyi yorumlayan ve GSM terminaline ileten sistemin yazılımı yapılmış ve donanımı imal edilmiştir. Çalışmalar Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü bünyesindeki serada 21 Şubat 2015 ile 25 Şubat 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sistem tarafından algılanan sıcaklık, bağıl nem ve PAR değerleri sürekli olarak GPRS alt yapısı yardımıyla internete aktarılmış, bilgisayar ortamında grafiği çıkarılarak değişimi izlenmiştir. Gözlem süresi boyunca 3 kez ve toplamda 2100 dakika olarak gerçekleşen ayarlanan optimum değerler dışında sıcaklık için sistem tarafından 70 adet SMS gönderilmiştir. 10 kez ve toplamda 3908 dakika olarak gerçekleşen ayarlanan optimum değerler dışında bağıl nem için 129 adet SMS sistem tarafından otomatik olarak uyarı şeklinde cep telefonuna iletilmiştir. Bu tarihler arasında durum bilgisi almak için gönderilen SMS mesajlarının tümüne yanıt veren sistemin toplam uyarılar için SMS kaybı %0.5 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system which monitors temperature, relative humidity and PAR and warns the farmer via SMS if any of these atmospherical parameters is beyond the pre-defined limits, in order to prevent damages to the plants, was depeloped. A software and hardware was developed which interprets data from sensors that measure physical values, and transmits data into GSM terminal. Experiments was held in a greenhouse which is related to Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Machines and Technologies Engineering between 21 February and 25 February, 2015. Temperature, relative humidity and PAR values were uploaded to the Internet via GPRS and analyzed on the computer. Between these dates; temperature values outside the optimum range ocurred 3 times and and relative humidity values outside the optimum range occured 10 times. The developed system sent 70 SMS messages which informs the farmer that temperature is outside the optimum range every 30 minutes for temperature for being outside the optimum range for 2100 minutes total . and 129 SMS messages which informs that the relative humidity is outside the optimum range for being outside the optimum range for 3908 minutes total. System has answer all of the SMS which was sent by the farmer to be informed about general condition of the greenhouse. Total SMS loss was identified as 0.5%.