Deneysel olarak Edwardsiella tarda ile enfekte edilen Nil tilapia (Oreochromis niloticus L.) balıklarında sublethal nitrit ve amonyağın bazı hematolojik ve immunolojik parametreler ile et kalitesine etkisi
Effects of sublethal nitrite and ammonia on some hematological and immunological parameters and meat quality in Nile tilapia (Oreochromis niloticus L.) experimentally infected with Edwardsiella tarda
  1. Tez No: 416829
  2. Yazar: FAİK SERTEL SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİJRAN YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada Nil Tilapialarında nitrit ve amonyağa maruz bırakılan deneysel olarak oluşturulan Edwardsiella tarda enfeksiyonunun etkileri; hematolojik, immünolojik ve et kalitesi yönünden incelenmiştir. İncelenen gruplar; K kontrol grubu, A amonyağa maruz bırakılan grup, AB E. tarda suşu ile enfekte edilmiş ve aynı zamanda amonyağa maruz bırakılan grup, N nitrite maruz bırakılan grup, NB E. tarda suşu ile enfekte edilmiş ve aynı zamanda nitrite maruz bırakılan grup, B ise E. tarda suşu ile enfekte edilmiş grup olarak isimlendirilmiştir. Tilapialarda nitrit ve amonyağın LC50 48 saat değerleri PROBİT analizi ile, E. tarda suşunun (ATCC 15947) LC50 değeri Kärber yöntemi ile sırasıyla 8,318, 1,304 ve 1,2x107 olarak bulunmuştur. Deneme sonunda eritrosit sayısında B grubunda K grubuna göre (p0,05). Bu bulgular ışığında tüm deneme gruplarımızda uygulamamızın balıkların bazı hematolojik, immünolojik ve et kalitesi parametrelerinde önemli değişime neden olduğu ve homeostaziden sapma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sublethal nitrite and ammonia on experimentally infected Nile Tilapia's haematological, immunological parameters and meat quality parameters have been investigated. The groups were K: control group, A: ammonia exposed group, AB: infected with E.tarda and exposed to ammonia, Group N: nitrite exposed group, NB: infected with E.tarda and exposed to nitrite, B: infected with E.tarda. The LC50 value of nitrite and ammonia calculated using the PROBIT; for E.tarda (ATCC15947) were determined with Kärber method and were 8.318, 1.304 and 1.2x107 respectively. There was a significant decrease in RBC in B on day 7 (p0.05). In conclusion the results from this study suggest that sublethal concentration of nitrate and ammonia with bacterial infection have some degree of influence on the hematological, immunological characteristics and meat quality of Nile Tilapia.