Depolanmış tahılda deltamethrin'in Sitophilus granarius (L.)'a (Coleoptera:Curculionidae) rezidüyel etkisi üzerinde araştırmalar
Determination of residual effect of deltamethrin against Sitophilus granarius (Coleoptera:Curculionidae) in stored-grain
  1. Tez No: 416828
  2. Yazar: MEHMET ÇİZMECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada; depolanmış tahılda önemli bir zararlı olan Sitophilus granarius' a deltamethrin'in kalıcı etkisi araştırılmıştır. Kalıcı etkinin belirlenmesi amacıyla farklı dozlarda Deltamethrin ile ilaçlanmış olan depolanmış tahıllardan buğday, arpa ve mısır içeren 100 ml hacimli PVC kaplara 6 ve 12 ay boyunca, aylık periyotlarla S. granarius böceği yerleştirilmiş ve 20 °C sıcaklıkta 1 hafta iklim dolabında bekletildikten sonra yapılan sayımlarla ergin bireylerin ölüm oranı belirlenmiştir. Yapılan gözlemde ölüm oranının 6 ve 12 ay boyunca devam ettiği gözlenmiştir. Altıncı ayda buğdayda en yüksek ölüm oranı (%100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik (%85) 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. Altıncı ayda arpa ve mısırda en yüksek ölüm oranı (%100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik (%78.75 ve %90.96) 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. En yüksek ölüm (%100) buğdayda 0.504 ve 0.720 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik (92.75) 0.264 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. On ikinci ayda arpa ve mısırda en yüksek ölüm oranı (%100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik (%98.75 ve %97.50) 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the residual effects Deltamethrin on different stored grains against Sitophilus granarius. In order to determine the residual efficacy of Deltamethrin against S. granarius, stored grains of wheat, barley and corn were treated with different doses of Deltamethrin and. S. granarius adults were kept for a week at the beginning of the each months. Then, mortality were determined. This procedure was repeated at monthly intervals for 6 and 12 months. Experiments were carried out at 20 °C and 60% r.h. Results showed that Deltamethrin was effective against S. granarius during 6 and 12 months of storage. For 6 moth-storage, highest mortality were %100 at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage and the lowest mortality (%85) were determined at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage on wheat. On barley and corn, highest mortality were 100% at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage on wheat and the lowest mortality (78.75% ve 90.96%) were determined at 0.132 mg/kg deltamethrin dosage for six-moth storage. For 12-moth storage, the highest mortality were 100% on barley and corn and the lowest mortality were 98.75 and 97.50 at 0.132 mg/kg on barley and corn.