Kentsel organik atık bertaraf yöntemlerinin yaşam döngüsü analizi ile incelenmesi: Antalya örneği
Evaluation of municipal organic waste management using life cycle assessment: Case study of Antalya
  1. Tez No: 416844
  2. Yazar: KEMAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yüzyılda dünya nüfusu yaklaşık olarak üç katına çıkmıştır. Bununla birlikte katı atık üretimine büyük etkisi olan tüketici alışkanlıkları, gelir ve eğitim durumu da önemli ölçüde değişmiştir. Atık üretimindeki ve kompozisyonundaki bu kritik değişiklikler katı atık sorununu yönetmeyi zorlaştırmaktadır. Katı atığın yönetilmesi, artan çevre ve sağlık bilinci ile birlikte belediyeler tarafından çözülmesi gereken öncelikli sorun haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Antalya ilinde oluşan organik atıklardan alınan örneklerden atığın nem tayini, elementel ve ağır metal analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler ve literatürden alınan bilgiler ile senaryolar oluşturulmuş, Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) metodolojisi kullanılarak çevresel etkileri belirlenmiştir. Yaşam döngüsü analizini uygulayarak, atık bertaraf senaryolarını oluşturmak ve etkileri karşılaştırmak için GaBi 6 yazılımı kullanılmıştır. Düzenli depolama, kompostlama ve anaerobik ayrıştırma oluşturulan senaryolardır. Senaryo sınırları atığın üretiminden tesise getirilmesine kadar olan kısmı kapsamamaktadır. Oluşturulan senaryoların YDA ile değerlendirilmesi sonucu kompostlama yöntemi belirlenen etki kategorilerinde çevreye daha az zarar veren yöntem olarak belirlenmiştir. YDA metodolojisinin amacı seçilen yöntemlerin önceden belirlenmiş olan etki kategorilerinde karşılaştırılmasıdır. Yalnızca belirli etki kategorilerinde karşılaştırılan yöntemlerden elde edilen sonuçlar YDA metodolojisinin son ve yoruma açık bölümü ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, the world population has tripled. And also consumer habits, welfare and education status which have a big impact on solid waste production changed dramatically. Managing solid waste problem is getting difficult due to critical changes in waste production and composition. Solid waste management (SWM) has become more important municipal issue because of the rise of environmental and health awareness. In this thesis, determination of moisture, elemental and heavy metal analysis of waste samples in Antalya municipality are made. These data and literature are used to create scenarios and determine environmental impact with using Life Cycle Assessment (LCA) methodology. In order to apply LCA, create waste disposal scenarios and compare result GaBi 6 software are used. Landfill, composting and anaerobic digestion are scenarios which are created. Scenario limits doesn't include production and transportation of the waste. According to chosen impact categories, the scenario which has the least impact on environment is composting through evaluation of LCA. The results from methods which are compared on specified impacts categories are evaluated through last and open to interpretation part of LCA.