Merkezi faktöriyel sayılarının üreteç fonksiyonları ve uygulamaları
Generating functions of central factorial numbers and their applications
- Tez No: 416845
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, Merkezi Faktöriyel Sayılarının Üreteç Fonksiyonları Ve Uygulamaları çalışılmıştır. Merkezi faktöriyel sayılarının tanımları ve bazı özellikleri ile birlikte üreteç fonksiyonları verilmiştir. Ayrıca, bazı özel sayıların ve bazı özel polinomların üreteç fonksiyonları ve uygulamaları araştırılmıştır. Stirling, Euler, Grünert, Bernoulli ve Genocchi polinomlarının bazı temel özellikleri verilmiş ve bu polinomlara ait rekürans ve diğer özel sayılarla olan ilişkilerine ait bağıntılar verilmiş, temel özellikleri incelenmiştir. Bu sayılar ile ilgili sonuçlar, uygulamalar ve yorumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the central factorial numbers, their generating functions and their applications are studied. The main properties (fundamental properties) of these numbers and functions are given. Moreover, some special numbers and their generating functions are given and their properties are investigated. Relationships between these numbers and Stirling numbers, Euler, Bernoulli, Grünert, Genocchi and also Frobenious Euler polynomials are given. Further, remarks and comments are given. Finally, some applications of these numbers are given.