Parkinson hastalarında hareket bozukluğunu değerlendirmeye yönelik donanım ve yazılım geliştirilmesi
Hardware and software development to evaluate movement disorder of Parkinson patients
  1. Tez No: 416852
  2. Yazar: ERKAN GENCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Spastisite, kişinin beyin ve spinal korttaki lezyonlar nedeniyle oluşan rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Rahatsızlığın derecesinin değişmesine göre kişinin günlük hayatına müdahale edebilen bir hal almaktadır. Bu sebeple spastisitenin ölçütlerinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Ölçüt olarak en yaygın kullanılan yöntem Ashworth kriteri olarak adlandırılan yöntemdir. Ancak bu yöntemin yetersiz kaldığı açıktır. Bu sebeple spastisite ve rijiditenin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sürmektedir. Bu kapsamda spastisite ve rijiditenin açısal olarak değerlendirmesine yardımcı olabilecek bir cihaz tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spasticity is a muscle control disorder caused by an imbalance of signals from the central nervous system, brain and spinal cord to the muscles. According to the change of the degree of discomfort, it impairs the daily life of concerned people. Therefore it is very important to determine a measure of spasticity. The most commonly used method for the measurement is the Ashworth method. However, it is clear that this method is insufficient. Cause of this reason, the research of spasticity and rigidity continues. In this context, a device was designed which should help to assess the spasticity and rigidity.