Ordu ili fındık bahçelerinin bor beslenme durumunun saptanması
Determination of boron nutrition situation of hazelnut orchards in Ordu province
- Tez No: 416870
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Ordu ili fındık bahçelerinin bor beslenme durumunun toprak ve yaprak analizleriyle belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Ordu iline bağlı 16 farklı ilçede yer alan fındık bahçelerinden 242 farklı lokasyondan 0-30 cm derinlikten toprak örneklemesi alınmıştır. Toprak örneklerinin alındığı bahçeleri temsil edecek şekilde fındık ocaklarının izdüşümünden yaprak örneklemesi de yapılmıştır. Toprak ve yaprak örneklerinin analiz sonuçları, toprak ve yaprak için kullanılan sınır değerlere göre kıyaslanıp karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Ordu ilinin ilçelerinde fındık bahçelerinde toprak örneklerinin % 86'sının bor (B) konsantrasyonunun 0.5> mg kg-1'den düşük sevide olduğu ve“az”olarak sınıflandırıldığı, toprakların % 14 'ünün ise 0.5-2.0 mg kg-1 arasında“yeterli”olduğu saptanmıştır. Topraktaki B konsantrasyonu ile topraktaki Zn arasında istatiksel olarak % 0.05 düzeyinde pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, topraktaki B konsantrasyonu ile toprak tuzluluğu arasında ve topraktaki B konsantrasyonuyla toprak fosfor (P)'u arasında istatiksel olarak % 0.001 düzeyinde pozitif ilişkinin olduğu bulunmuştur. Yaprak örneklerinin analiz sonuçlarına göre, yaprakların B konsantrasyonunun sınır değerlerle kıyaslandığında % 35'inin 75 mg kg-1'den yüksek olduğu ve“fazla”olarak sınıflandırıldığı tespit edilmiştir. Yaprak B konsantrasyonu ile toprak pH'sı, toprak tuzluluğu, toprak Ca konsantrasyonu, toprak Mg konsantrasyonu ve toprak Zn konsantrasyonu arasında istatiksel olarak pozitif bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ordu ili ilçelerindeki fındık bahçelerinin B dışında diğer makro ve mikro elementlerle ilgili olarak da çeşitli oranlarda yetersiz beslendiği ve genel olarak beslenme sorunu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research carried out with a view to determine boron nutrition status of Ordu province with soil and leaf analyses. For this purpose soil samples from 0-30 cm dept were picked from 242 different locations from hazelnut orchards in 16 town of Ordu province. Leaf projections from this hazelnut orchards also taken in order to represent all orchards. Results of soil and leaf analyses compared in terms of limit values used for soil and leaf. Boron concentration determined in soil samples according to findings 86 % of soil samples have lower concentration then 0.5 mg kg-1 and classed ''low'', 14 % of samples also has boron consantration between 0.5-2.0 and classed as ''sufficient''. A positive relation statistically significant in the level of 0.05 % determined between B and Zn concentration in the soil. Furthermore in the level of 0.001 % statistically significant positive relation determined between B concentration and soil salinity with P in the soil. According to leaf anlyses results, B concentration in 35 % of soil samples was found 75 mg kg-1 B consantration. A pozitive relation determined between leaf B consantration and soil pH, soil salinity, soil Ca concentration, soil Mg concentration and soil Zn concentration. Other micro nutrients deficit apart from B are also available in varying proportions and a general nutrition problem determined in the hazelnut orchards in Ordu.