Rüzgar türbin kulelerinin tasarımında kullanılacak rüzgar yüklerinin belirlenmesine yönelik bir karşılaştırma
A comparison to be utilized in order to determine the wind loads used in wind turbine towers design
  1. Tez No: 416869
  2. Yazar: HÜSNİYE BÜYÜKÇOLPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında çelik sac malzemeden imal edilmiş, 54,55 m yüksekliğe sahip kesik koni şekilli rüzgar türbini kulesine etkiyen statik yükler, DIN 1055-4 ve IEC 61400-1 standartlarında belirlenen yaklaşımlara göre ayrı ayrı hesaplanmıştır. NTM, EWM50 gibi çeşitli yükleme senaryolarına göre rüzgar yükleri hesaplanarak emniyet kontrolü yapılmıştır. Hesaplar, SAP2000 yazılımı kullanılarak oluşturulmuş model üzerinde tanımlanan sınır koşulları ve yükler ile yapılmıştır. Yükler standartlarda belirtilen katsayılar ile ortalama rüzgar hızı kullanılarak elde dilmiştir ve yayılı yük olarak tüm kuleye etkimektedir. Bununla beraber türbin bileşenlerinin kendi ağırlıklarından ileri gelen statik yükler de hesaba katılmış ve modal analiz statik yüklerin kombinasyonu kullanılarak elde edilmiştir. Bu analizler sonucunda kulenin mod frekansları, oluşan maksimum kuvvetler ve maksimum deplasmanlar elde edilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda DIN 1055-4 ve IEC 61400-1 arasında yaklaşım farkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the 54,55 m long conical shaped wind turbine tower with circular cross sections, made off steel sheet and which is under static loads effect is focused on. Static loads are calculated separately in terms of DIN 1055-4 and IEC 61400-1. Safety factor is checked according to wind loads calculated per NTM, EWM50 and such scenarios. Calculations are made by utilizing SAP2000 software. In software a model which represents tower is created and related boundary conditions and loads calculated as explained in standards are assigned on the model. Loads are calculated by hand with using coefficients and mean wind speed expressed in the standards. Wind load is assigned to tower model as non-uniform distributed load. By the way static loads caused by masses of turbine components and tower's self weight are taken into account and modal analysis is run with these gravitational loads combination. Results of these analyses show towers mode frequencies, maximum stresses and forces appeared, and maximum displacements. These results are assessed in terms of the safety requirements defined in standards and the assessment reveals the approach differences between DIN 1055-4 and IEC 61400-1.