Bazı çeltik (Oryza sativa L.) çeşitlerinde silisyumun verim, verim öğeleri ve kaliteye etkilerinin belirlenmesi
Determination of silicon on yield, yield components and quality of rice (Oryza sativa L.) varieties
  1. Tez No: 416885
  2. Yazar: GÖKMEN TEMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, bazı çeltik (Oryza sativa L.) çeşitlerinde silisyumun verim, verim öğeleri ve kaliteye etkilerinin belirlenmesi amacıyla Ordu Üniversitesi Tarla Bitkileri uygulama alanında sera koşullarında saksı denemesi olarak 2014 yılında yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf parsellerinde faktöriyel düzenlemelere göre dört farklı çeltik çeşidi (Osmancık-97, Efe, Hamzadere ve Paşalı) ve beş farklı silisyum dozu (0, 50, 100, 150 ve 200 ppm) kullanılarak 3 tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Araştırmada, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, kardeşlenme sayısı, gövde çapı, salkım uzunluğu, salkımda tane sayısı, hasat indeksi, sap ağırlığı, saksı verimi, salkım tane ağırlığı, başakcık sterilitesi, protein oranı, bin tane ağırlığı pirinç uzunluğu, pirinç genişliği ve kırıksız randıman değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2014 in order to determine yield, yield items and their effects on the quality of silicon in several paddy types. The study was carried out as a pot try under greenhouse conditions in the application area of Ordu University. The research was carried out according to factorial arrangements in coincidental plots. 4 different paddy types and 5 different silicon doses were used in the research. In this research number of maturing days, plant height,tillering number, diameter of body ,bunch lenght ,number of grains on bunch , harvest index , handle weight, saksı verimi, weight of bunch, spikelets sterility, protein ratio, rice lenght, rice width and yield values were studied.