Türkiye'de yayılış gösteren Ramalina (Ach.) cinsine ait bazı türlerin morfo-anatomik karakterleri ve multilokus moleküler sekans analizleri ile modern revizyonu
Modern revision of the genus Ramalina (Ach.) in Turkey using morpho-anatomical characters and multilocus molecular sequence analyses
  1. Tez No: 416930
  2. Yazar: BETÜL PATAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; Türkiye' de yayılış gösteren Ramalina cinsine ait bazı türlerin morfolojik ve anatomik olarak incelenmesi ve bu karakterlere ek olarak moleküler yöntemlerinde kullanılmasıyla türler arasındaki evrimsel ilişkilerin araştırılması ve örneklerin sistematik basamaklarının kesin olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Altı türe ait 23 örneğin rDNA ITS bölgelerinin nükleotit dizilimi elde edilerek NJ (Neighbour Joining) ve UPGMA dendogramları oluşturulmuştur. Bu örneklerin morfolojik ve anatomik olarak incelenmesiyle elde edilen sonuçlar, moleküler veriler ile oluşturulan filogenetik dendogramlar ile karşılaştırılmıştır. Her iki filogenetik dendogram da incenlendiğinde elde edilen sonuçların birbirleriyle uyumlu oldukları belirlenmiştir. Analizler sonucunda tespit edilen Ramalina digitellata türü Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to examine morphology and anatomy of some species of the genus Ramalina which has distribution in Turkey, and to investigate the evolutionary relationships between species by using molecular methods. NJ and UPGMA dendograms are formed by obtaining the nucleotide sequence of rDNA ITS regions of a total of 23 samples. The results which were obtained by examining morphological and anatomical of 23 samples were compared with the phylogenetic dendrograms generated by molecular data. When we examine both phylogenetic dendrograms (NJ and UPGMA), the results are determined to be compatible with each other. Ramalina digitellata which was determined in this study is a new record for Turkey.