Ulusal kayısı genetik kaynakları içerisinde yer alan bazı kayısı genotiplerinde kendine uyuşmazlık profillerinin moleküler olarak belirlenmesi
Molecular assessment self-incompatibility in some apricot genotypes of national apricot genetic resources
- Tez No: 416952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR UĞURTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ülkemizin iklim şartları kayısı yetiştiriciliğe oldukça elverişlidir. Her yıl üretim alanı artan kayısı üretiminde özellikle yeni kurulan bazı tesislerde verimsizlik problemleriyle karşılaşılmaktadır. Bu sorunun, uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda kendiyle uyuşma probleminden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Kendiyle uyuşma/uyuşmazlık genleri olarak bilinen S allellerinin birçok türde olduğu gibi kayısıda da etkili olduğu moleküler çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada 48 yerli ve yabancı kayısı genotipinin kendine verimlilik durumları moleküler çalışmalarla belirlenmiştir. Kendine verimlilik (Sc) allelinin belirlenmesinde, SRc-F ve SRc-R, EM-PC2consFD ve EM-PC3consRD, AprSC8-R ve PaConsI-F, AprFBC8-F ve AprFBC8-R primerleri kullanılmıştır. Bant büyüklüklerini belirleyebilmek için, bazı primerler kullanılarak PCR işlemi yapılıp ABI cihazında analiz edildi. Bu kapsamda, 35 kayısı genotipinin kendiyle uyuşmaz çeşitler olduğu, 13 kayısı genotipinin kendiyle uyuşma alleli olan Sc allelini taşıdıkları kesin olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate conditions of Turkey are highly available for apricot culture. Production sites are increasing every year. However, low yield levels are experienced especially in newly established apricot orchards. Previous comprehensive studies revealed that such low yields were commonly resulted from self-compatibility problems. S-allelles are known as self-compatibility/incompatibility genes and these allelles were found to be highly effective in apricots as it was in various other species. In this thesis, self-compatibility status of 48 local and foreign apricot genotypes was identified through molecular markers. SRc-F and SRc-R, EM-PC2consFD and EM-PC3consRD, AprSC8-R and PaConsI-F, AprFBC8-F and AprFBC8-R primer pairs were used to identify self-compatibility (Sc) allelles. To determine band widths, gel band readings were performed for some primers and PCR products taken from some other primers were analyzed in ABI sequence analysis device. Current findings revealed for certain that 35 apricot genotypes were self-incompatible and 13 genotypes had self-compatibility allele (Sc).