Lactobacillus cinsi bakterilerin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination antioxidant activities of Lactobacillus genus bacteria
- Tez No: 417040
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada, Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji Laboratuvarı kültür koleksiyonunda bulunan ve süt ürünleri kaynaklı olan Lactobacillus cinsine ait 20 bakterinin, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) serbest radikalini giderme, metal (Fe+2) iyonu şelatlama, plazma lipit peroksidasyonunu inhibe etme, hidroksil radikali ve süperoksit radikali süpürücü yetenekleri ile antioksidan aktiviteleri taranmıştır. Tüm suşların farklı oranlarda antioksidan etkisi olduğu bulunmuştur. Suşların DPPH serbest radikali giderme yeteneği değerlendirildiğinde, Lactobacillus brevis KIR12 suşunda % 81,9 oranında en yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bakterilerin metal (Fe+2) şelatlama aktiviteleri ise % 40,5 ile % 31,8 arasında değişirken, en yüksek aktiviteyi L. fermentum BP5 (% 40,5) suşu göstermiştir. Çalışmada lipit peroksidasyonunun inhibisyonunda suşlar arasındaki en yüksek inhibisyon L. rhamnosus SMC6 suşunda % 39,2 olarak, en düşük inhibisyonu ise L. delbrueckii ssp. bulgaricus 12L suşunda % 30,2 olarak tespit edilmiştir. Çalışılan kültürler arasında, son derece reaktif bir radikal olan hidroksil radikalini (OH•) iyi süpürücü etki gösteren suşlar L. fermentum FKK3 (% 45,8) ve L. brevis YG7 (% 43,6) olarak belirlenmiştir. Suşların hepsi süperoksit radikal süpürücü aktivitesi gözlenmiştir. Suşlar arasındaki süperoksit radikali süpürücü aktiviteleri kıyaslandığında ise; % 75,0 ile % 10,4 aralığında değişen değerler tespit edilmiştir. En yüksek aktiviteyi gösteren suş (Lactobacillus brevis YG7 %75) aynı zamanda hidroksil radikal süpürücü aktivitesinin de yüksek olduğu (%43,6) bulunmuştur. Bu çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar doğrultusunda, antioksidan aktivitesi yüksek yetenekteki suşların gıda alanında kullanılabilecek yeni potansiyel antioksidan ajanlar olarak önerilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, 20 Lactobacillus spp. strains originated from dairy products and stored Gazi University Faculty of Science, Biotechnology Laboratory were used. Antioxidant activities were evoluated by 5 methods; ,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging of free radicals, metal (Fe + 2) ion chelating, plasma to inhibit lipid peroxidation, hydroxyl radical and superoxide radical scavenging ability. It was determined that all strains have different antioxidant effects. As a result of DPPH radical scavenging abilities of strains, Lactobacillus brevis KIR12 has the maximum rate (81,9 %), Fe +2 chelating activities of the bacteria were in the range of 31,8 – 40,5 % and L. fermentum BP5 showed highest activity (40,5 %) among the others. In the present study while L. rhamnosus SMC6 has highest lipid peroxidation inhibition (39,2 %), L. delbruecki ssp. bulgaricus 12L has lowest inhibition (30,2 %). L. fermentum FKK3 (45,8 %) and L. brevis YG7 (43,6 %) were determined highly reactive which have good scavenging effect to the hydroxyl radical (OH.) among the others. All strains showed superoxide radical scavening effect. Scavenging activity of the strains were determined in the range of 10,4 – 75 %. Lactobacillus brevis YG7 which have the highest superoxide radical scavenging activity, also have higher hydroxyl radical scavenging activity (43,6 %). As a result of the present study strains which have high antioxidant activity may be used as a new potential agents in food industry.