Yatarak kemoterapi alan hematolojik maligniteli hastalarda antifungal tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy of antifungal therapies in internalized patients with hematological malignancies who have received chemotherapies
- Tez No: 417121
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hematolojik maligniteli hastalarda invazıv fungal infeksiyonlar oldukça yüksek mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Çalışmamızda 1 yıllık süreçte serviste yatarak kemoterapi alan 127 AML, ALL, MM, HCL, HH, KLL, HDL'lı hastanın mantar infeksiyonu açışından proflaktik tedavi alan ile almayanlar karşılaştırılış olup, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak yoğun bakıma gidiş ve mortalite oranı antifungal tedavi alan grupta daha düşük olduğu görülmektedir. Febril nötropeni, ampirik antifungal tedavi başlanması açısından önemli bir risk faktörü olarak görülmektedir. Pre-empitiv antifungal tedavi başlanması için en çok radyolojik olarak torax tomografisinde invazıv fungal infeksiyonla uyumlu görüntü göz önünde tutulmaktadır. Terapötik antifungal tedavi başlanması çok nadir olmaktadır. İnvazın fungal infeksiyon açısından yüksek riskli hastalara antifungal proflaksi, febril nötropenik hastalarda olabildiğince erken ampirik tedavi başlanılmalı ve mümkünse bir an önce pre-empitiv ve terapötik antifungal tedavisi bir an önce başlanılmalıdır. Pre-empitiv ve terapötik tedaviler hem mortalite hemde yoğun bakım tedavi ihtiyacını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections cause significantly high levels of morbidity and mortality in patinets with haematological malignancies. In our study, we evaluated 127 AML, ALL, MM, HCL, HD, CLL and HDL patients foolowed in our clinic during a 1-year follow up. Among patiens, those who received prophylactic antifungal treatment were compared with those who didn't and no significant diference was found. But, the rates of ICU admission and mortality seems to be lower in those who received medication. Febril neutropenia seems to be a significant risk factor in case of starting empirical antifungal therapy. To start the preemptive antifungal therapy, radiologically concordant findings of inasive fungal infection in thorax imaging is considered the most. Starting a therapeutic antifungal treatment is rare. Antifungal prophylaxis for patints who are identified to have high risk for invasive fungal infection, early empirical treatment for patients with febrile neutropenia should be started and preemptive, therapeutic antifungal treatment shuld be started as early as possible. Preemptive and theraupetic medications deacrease both mortality and the need of further ICU support.