Farklı ışık dalga boylarının gökkuşağı alabalığı yavrularında (Oncorhynchus mykiss) yaşama oranı ve büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of different light wavelengths on growth performance and survival of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 417120
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada farklı ışık dalga boyuna sahip ışık kaynaklarının gökkuşağı alabalığı yavrularında yaşama oranı ve büyüme performansı üzerine etkileri ve uygun ışık kaynağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla mavi renkli led 450-495 nm, yeşil renkli led 495-570 nm ve kırmızı renkli led 590-620 nm ile gün ışığı (kontrol grubu) kullanılmıştır. Çalışmada tüm gruplarda ışık şiddeti 50 lüks olacak şekilde sabit olarak ayarlanmıştır. Çalışmada 8 tank kullanılmıştır. Her bir tanka 44 adet gökkuşağı alabalığı yavrusu konulmuş ve çalışma 64 gün sürmüştür. Çalışmada büyüme performans kriteri olarak ortalama canlı ağırlık artışı, ağırlığa göre spesifik büyüme oranı, sıcaklığa bağlı büyüme katsayısı, oransal ağırlık artışı, günlük canlı ağırlık artışı, total nihai biyoması; yem değerlendirme kriteri olarak yem değerlendirme katsayısı ve mortalite oranı hesaplanmıştır. Ayrıca balık davranışları not alınmış ve ekonomik analiz de yapılmıştır. Farklı ışık kaynaklarının gökkuşağı alabalığı yavruları üzerine etkilerine bakıldığında büyüme performansı ve yem değerlendirme ile ilgili kriterler açısından gruplar arasında istatisitiksel olarak önemli bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05). İstatistiksel olarak farklı olmasa da bu kriterlerin en iyi olduğu grup yeşil ışığa maruz kalan gruptaki balıkların olduğu gözlenmiştir. Bu kriterler açısından mavi ışık ve kırmızı ışığa maruz bırakılan gökkuşağı alabalığı yavrularının değerleri biribirine yakın bulunmuştur. Yine istatistiksel olarak farklı olmasa da yem değerlendirme katsayısı kriterinin en iyi olduğu grubun kırmızı ışık verilen grupta olduğu gözlenmiştir. Çalışmada kırmızı ışık verilen gruptaki balıkların gözlerindeki bozulmadan dolayı iyi göremedikleri, yavaş hareket ettikleri ve yemleri tankın tabanına düştükten sonra aldıkları gözlenmiştir. Deneme sonunda balıkların görsel muayenesinde vücüt renklerinin diğer gruplara göre daha koyu olduğu ve gözlerinin aşağı doğru kaydığı gözlenmiştir. İstatistiksel olarak farklı olmasa da mortalite oranının en iyi olduğu grubun gün ışığına maruz kalan kontrol grubu olduğu gözlenmiştir. Mortalite oranı olarak en kötü değerler kırmızı ışık grubunda gerçekleşmiştir. Ekonomik analizde grupların brüt kâr değerleri büyükten küçüğe sırasıyla; 2.68 TL (yeşil ışık), 2.55 TL (mavi ışık), 1.81 TL (kırmızı ışık) ve 1.19 TL (gün ışığı) bulunmuştur. Bütün kriterler dikkate alındığında gökkuşağı alabalık yetiştiriciliğinde yeşil ışık dalga boyuna sahip led ışıkların kullanılmasının ekonomik ve uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed the determining the effects of different light wavelengths on growth performance and survival of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, blue led light 450-495 nm, green led light 495-570 nm, red led light 590-620 nm and daylight ( control group) were used. Light intensity in all groups has been adjusted to 50 lux. Eight tanks have been used in this work. In each of these tanks 44 rainbow trout fry have been used. The study was conducted for 64 days. The average live weight gain, specific growth rate, termal growth coefficient factor, relative growth, daily live weight gain and total biomass were calculated as growth performance criterias, feed conversion coefficient were calculated as feed evaluation criteria. Mortality rate, economic analysis were also calculated and behaviour were noted. As a result, the effect different light wavelengths on growth performance and survival of rainbow trout was not statistically important (p> 0.05). Although Groups were not statistically different, the best of these criteria has been observed in fish exposed to green led light. The blue led light and red led light exposed groups were found close to each other. It was observed the feed conversion ratio was the best in red light exposed group but was not significantly different among the groups (>0,05). Because of the deterioration in the eyes of the fish exposed to red led light, they couldn't see well and move slowly and feed was taken after falling to the bottom of the tank. At the end of the study, it was observed that the eyes of the fish exposed to red led light were slide down and the body color was darker than the other groups. Although not statistically different, mortality rate was the best in the control group exposed to daylight. The worst mortality rate was seen in fish exposed to red light. According to economic analysis of groups, the profit from small to large values respectively were 2.68 TL (green led light), 2.55 TL (blue led light), 1.81 TL (red led light) and 1.19 TL (daylight). When all criteria are taken into consideration, green LED light application in rainbow trout farming, may be economical and advisable.