Tek taraflı psödoeksfoliasyonlu olgularda oküler bulgular
Ocular findings in patients with unilateral pseudoexfoliation
- Tez No: 417131
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Klinik olarak tek taraflı psödoeksfoliasyon bulgusu saptanan olgularda çeşitli klinik parametreleri karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Ocak 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Departmanı'nda tek taraflı olarak psödoeksfoliasyon bulgusu saptanan 50 olgu çalışmaya alındı. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlık analizine göre olguların 28'i psödoeksfoliasyon sendromu (PES) ve 22'si psödoeksfoliasyon glokomu (PEG) olarak sınıflandırıldı. Geçirilmiş göz içi cerrahisi ve laser tedavisi, travma, üveit öyküsü olanlar çalışmadan dışlandı. Ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Sferik ekivalan (SE), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), santral kornea kalınlığı (SKK), kornea endotel hücre sayısı, aksiyel uzunluğu (AU), ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara hacmi (ÖKH) ve ön kamara flare, RSLT kalınlık analizi, çukurluk/disk oranı (C/D), disk alanı (DA), ortalama sapma (MD) değerleri kaydedildi. Bu parametreler olguların diğer gözleri ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Sonuçlar: Ortalama yaş PES'li olgularda 68.8±6.5, PEG'li olgularda 66.5±8.9, kontrol grubunda ise 65.4±5.1yıl olarak hesaplandı(p=0.087). PES'li olguların 10'u erkek, 18'i kadındı. PEG'li olguların ise 14'ü erkek, 8'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare various ocular parameters in patients with clinically unilateral pseudoexfoliation Methods: Fifty patients who had been diagnosed with unilateral pseudoexfoliation were evaluated at Glaucoma Department Of Istanbul Faculty of Medicine at Istanbul University from January 2014 to January 2015. Twenty-eight of them were classified as pseudoexfoliation syndrome (PS) and 22 as pseudoexfoliation glaucoma (PG). Patients with a history of previous laser or ocular surgery, uveitis and trauma were excluded. All the patients underwent detailed ophthalmic examinations including spherical equivalent dioptres (SED), visual acuity (VA), central corneal thickness (CCT), corneal endothelial cell density (CECD), axial length (AL), anterior chamber depth (ACD), anterior chamber volüme (ACV), aqueous flare, retinal nerve fiber layer (RNFL) analysis, cup/disc ratio (C/D), disc area (DA) and mean deaviation (MD) of visual field test were recorded. Results: The mean age was 68.8±6.5 in PS patients, 66.5±8.9 in PG patients and 65.4±5.1 years in control groups (p=0.087). There were 10 male, 18 female in PS patients, 14 male and 8 female in PG patients.