Tek taraflı torsiyonun her iki testis dokusu üzerine etkileri
The Effects of unilateral torsion on the tissues of both testis
- Tez No: 11327
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
75 ÖZET TEK TARAFLI TORSÎYOMJN I3ER ÎKÎ TESTIS DOKUSU 'ÜZERİNE ETKİLERİ Tek taraflı torsiyonun Mu s musculus türü fare nin her iki testis dokusu üzerindeki morfolojik etki lerini ışık ve elektronmikroskopi seviyelerinde ince lemek amacıyla erkek farelerin sağ testisleri 360° döndürülüp scrotuma tespit edildi. Kontrol grubuna ait hayvanların scrotumu açılıp hiçbir işlem yapılmadan kapatıldı. Deney grubuna ait olanlar ise 6 gruba ayrıldı. Alman testis doku parça ları histolojik tekniklere uygun olarak incelemelere tabi tutuldu. Deney gruplarına ait testis doku parçalarında; tubulus seminiferus contortusun duvarını oluşturan hücre miktarında, hücreler arası bağlantı kompleksle rinde, hücrelerin sitoplazmalarında, sitoplazmik organellerinde ve inklüzy onlarında farklılıklar gözlendi. Ayrıca, tubulus seminiferus contortuslardaki spermatid ve spermatozoonların yapıları ve miktarlar ındaki değişiklikler yanısıra interstisiyel dokuda yer alan Leydig hücrelerinin organel ve inklüzyonları üze rinde de etkiler belirlendi.76 Tek taraflı t or siy onun her iki testis üzerin de meydana getirdiği ve zamana bağlı olarak arttığı gözlenilen yapısal ve fonksiyonel değişiklikler, mev cut literatür bilgilerinin ışığı altında değerlendi rildi. SUMMARY THE EJECTS OF UNILATERAL TORSION ON THE TISSUES OF BOTH TESTIS The right testis of male mice were 360° tor- sioned and fixed on the scrotum with the aim of in vestigating the morphological effects of unilateral torsion on the tissues of both testis of the Mus musculus species mice. The scrotums of the control group animals were cut open but no procedures were carried out. The ex perimental group was divided into 6 groups. The testis tissue sections obtained were subjected to examination by histological techniques. In testis tissue sections of the experimental groups, differences were seen in the number of cells making the tubulus seminiferus contortus wall, inter cellular junctional complexes and inclusions. In addition, besides the changes in the structures and amount of spermatid and spermatozoa77 in the tubulus seminiferus contortus, effects were also identified on the organelles and inclusios of the Leydig cells present in the interstitial cell. The structural and functional changes caused by unilateral torsion on both testis and observed to increase during the course of time were evaluated in the light of data available in literature.
Özet (Çeviri)