Gebeliğin son üç ayında düşük riskli gebelerde intrauterin fetal ağırlık tahmininde farklı ultrasonografi ölçümleri kullanılarak yeni formüllerin geliştirilmesi
The development of new formulas usi̇ng di̇fferent ultrasonographi̇c measurements i̇n the fetal wei̇ght i̇n low ri̇sk pregnant women at the last tri̇mester
  1. Tez No: 417157
  2. Yazar: SEVDA YELEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BÜYÜKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Fetusun ultrasonografik değerlendirilmesi ve tahmini fetal ağırlığın belirlenmesi rutin obstetri pratiğinin bir parçası haline gelmiştir ve zamanla fetal büyümenin değerlendirilmesinde ve doğum yönetiminde temel klinik değerlendirmelerinden biri haline gelmiştir. Makrozominin ve intrauterin büyüme geriliğinin öngörülmesi, fetal büyümenin takibi için tahmini fetal ağırlık büyük öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı gebeliğin son üç ayında düşük riskli gebelerde intrauterin fetal ağırlık tahmininde farklı ultrasonografi ölçümleri kullanılarak yeni formüllerin geliştirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Hastanemize 12.09.2013-02.05.2014 tarihleri arasında elektif sezaryen ile doğum yapacak olan miadında, tekil gebeliğe sahip düşük riskli gebeler alındı. Çalışmaya toplam 95 gebe dahil edildi. Fetusa ait ultrasonografik ölçümler ve anne üzerinde yapılan ölçümler doğumdan önce 24 saat içerisinde tek bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirildi. Yenidoğan üzerinde yapılan ölçümler doğumdan sonra 6 saat içerisinde tek bir kadın hastalıkları ve doğum asistanı tarafından elde edildi. Doğum sonrası gerçek kilo tahmin edilmek istenirken bağımsız değişkenler kullanılarak lineer regresyon analizi yapıldı ve modeller oluşturuldu. p değerinin
Özet (Çeviri)
The development of new formulas using different ultrasonographic measurements in the estimation of fetal weight in low risk pregnant women at the last trimester Purpose: Sonographic evaluation of the fetus and determination of the estimated fetal weight has become a part of routine obstetric practice and assessment of fetal growth and birth management has become one of the main clinical evaluation in course of time. In the the prediction of macrosomia and intrauterine growth retardation, monitoring the fetal growth estimated fetal weight have a great importance. The purpose of this research is developing new formulas using different ultrasonography measurements in low-risk pregnant women at the last trimester of pregnancy. Materials and Methods: We included low-risk pregnant women with a singleton pregnancy who gave birth by elective caesarean section at term in our hospital between 12.09.2013-02.05.2014. A total of 95 women were included in the study. Ultrasonographic measurements on the fetus and measurements performed on the mother were carried out by a single specialist in gynecology and obstetrics in 24 hours before delivery. Measurements performed on the newborn were obtained by a single resident in obstetrics and gynecology in 6 hours after birth. While estimating actual weight after birth, linear regression analysis was performed using independent variables and the model was created. The p value was taken as