Türkiye'de yetişen bazı alchemilla türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical studies on some alchemilla species growing in Turkey
  1. Tez No: 417239
  2. Yazar: EKİN KURTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BAHADIR ACIKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Alchemilla L. cinsi Rosaceae familyasına ait olup Türkiye'de 74 tür ile temsil edilmektedir. Bu türler özellikle Kuzey ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış göstermektedir. Bu cins içinde en fazla çalışılan tür A.vulgaris'tir. Ülkemizde yetişen Alchemilla türleri ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu nedenle Türkiye'de yetişen A.mollis ve A.persica bitkileri tez konusu olarak seçilmiş; farmakopeye uygunluğunun, fitokimyasal içeriğinin ve antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkilerin toprak üstü kısımları ve kökleri araştırılarak tanen miktar tayini ve ince tabaka kromatografisi analizleri Avrupa Farmakopesi 6.0'a göre gerçekleştirilmiştir. Tanen miktar tayini sonuçları farmakopeye uygunluk göstermiştir.A.mollis bitkisinin toprak üstü kısımlarında izolasyon çalışmaları yapılmış, kolon kromatografisi kullanılarak iki bileşik izole edilmiştir. İzole edilen maddelerin yapı aydınlatmaları 1H-NMR, 13C-NMR ve LC/KS spektroskopik yöntemleri ile yapılarak kersetin-3-glukuronit (mikuelianin) ve elajik olarak tespit edilmiştir. A.mollis ve A.persica'nın toprak üstü kısım ve kök ekstreleri ile izole edilen maddelerin antimikrobiyal aktivitesi 5 farklı bakteri ve bir maya üzerinde mikrodilüsyon yöntemiyle test edilmiştir. A.mollis toprak üstü kısımları, kökleri; A.persica toprak üstü kısımları, kökleri; elajik asit ve kersetin-3-glukuronit S.aureus'a karşı; A.persica toprak üstü kısımları, kökleri ile A.mollis toprak üstü kısımları E.faecalis'e karşı; A.mollis ve A.persica kökleri ile elajik asit B.subtilis'e karşı; A.mollis toprak üstü kısımları, kökleri; A.persica toprak üstü kısımları, kökleri ile kersetin-3-glukuronit P.aeruginosa'ya karşı; A.mollis toprak üstü kısımları; A.persica toprak üstü kısımları, kökleri; elajik asit ve kersetin-3-glukuronit ise C.albicans'a karşı etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The genusAlchemilla L. whichbelongs to Rosaceae family, is represented with 74 species in Turkey. These species are distrubuted especially at the North and East Anatolia. A.vulgaris is the most studied species in this genus. Number of studies on Alchemilla species which grow in Turkey, are limited. Therefore, Turkish species A.mollis and A.persica has been selected as subjects andaimed to determine of pharmacopoeial compatibilities; phytochemical compositions and antimicrobial activities. Aerial parts and stems of the plants were analyzed according to European Pharmacopoeia 6.0, determined their tannin contents and performed their thin layer chromatography analyses. Results of tannin determination were observed to compatibility with pharmacopoeia. İsolation studies were perfomed on aerial parts of A.mollis and two compound were isolated by using column chromatography.The structures of the isolated compounds were determined by using spectroscopic methods such as 1H-NMR, 13C-NMR and LC/MS and detected as quercetin-3-glucuronide (miquelianin) and ellagic acid. Antimicrobial activity of extracts of aerial parts and stems of A.mollis ve A.persica and isolated compounds were tested on 5 different bacteria and one yeast by microdilution method. Antimicrobial activities was found on aerial parts and stems of A.mollis and A.persica, ellagic acid and quercetin-3-glucuronide against to S.aureus; on aerial parts and stems of A.persica, aerial parts of A.mollis against to E.faecalis; on stems of A.mollis ve A.persica and ellagic acid against to B.subtilis; on aerial parts and stems of A.mollis and A.persica and quercetin-3-glucuronide against to P.aeruginosa; on aerial parts of A.mollis, aerial parts and stems of A.persica, ellagic acid and quercetin-3-glucuronide against to C.albicans.