Kozlu taşkömürü işletme müessesesindeki işçilere verilen bireysel ve grup sigara bırakma müdahalelerinin karşılaştırılması
Comparison of individual and group smoking cessation interventions of the given to workers at the kozlu hardcoal institution
  1. Tez No: 417268
  2. Yazar: ALİ RIZA KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Giriş: İşyerlerindeki çeşitli sağlık ve güvenlik riskleriyle birlikte sigara olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Araştırmalarda maden işçilerinin önemli bir bölümünün sigara içtiği saptanmıştır. Amaç: Araştırmada uygulanan bireysel ve grup sigara bırakma müdahalesi sonrası işçilerde sigara bırakma durumlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın kesitsel tipteki ilk aşamasında 1045 işçiden çalışmaya katılmayı kabul eden 877'si örneklemi oluşturmuş ve anket uygulanmıştır. Deneysel tipteki ikinci aşamada; ilk aşamaya katılan, sigara içen ve bırakmaya hazır olan 128 işçi basit rastgele yöntemle randomize olarak 'grup ve bireysel sigara bırakma müdahaleleri uygulanacaklar' olarak 64'er kişilik iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba aynı rehberlik hizmetleri uygulanmıştır. Takiplerde 6. ayda telefonla ulaşılarak işçilerin sigara bırakma durumları tespit edilmiştir. İstatistiksel değerlendirme SPSS 19.0 programı ile yapıldı. Bulgular: İşçilerin yaş ortalaması 35,4±5,5'dir. Alkolü işçilerin; %24,9'u halen kullandığını, %21,3'ü bıraktığını belirtmiştir. Katılımcıların %26,0'ı hiç sigara kullanmadığını, %14,4'ü bıraktığını ve %59,6'sı ise halen sigara içtiğini belirtmiştir. Grup ve bireysel sigara bırakma müdahale gruplarındaki işçilerin özellikleri karşılaştırıldığında gruplar arasında değişkenler açısından anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05). Gruplar homojen/benzerdir. Grup sigara bırakma müdahalesindeki işçilerin; kontrole gelme, ilaç kullanma ve sigara bırakma oranları bireysel sigara bırakma müdahalesindeki işçilerden yüksek olmasına karşın aradaki farklar anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: With variety health and safety risks in the workplace, cigarettes can lead to negative results. In the research, it was determined that an important part of the mine workers smoke. Aim: In this study, It was aimed to compare the smoking cessation cases of workers after the applied individual and group smoking cessation intervention. Material and Methods: In the cross-sectional design which is the first phase of study, 877 of 1045 workers who agree to participate in the study have created sample and questionnaire was applied. At the second stage which is the experimental type, 128 workers; participating in the first phase, smoking and ready to quit smoking were randomly divided into two groups of 64 people each by simple random method as group and individual smoking cessation interventions will be implemented ones. The same Guidance was applied to both groups. At the follow-ups, The smoking cessation of workers have been identified at 6th month reaching by telephone. Statistical analyses were performed with SPSS 19.0 software. Results: The average age of workers was 35,4±5,5. 24,9% of the workers reported that they still use alcohol and 21,3% reported that they have quitted. 26,0% of participants reported that they never smoked, 14,4% reported that they quıted and 59,6% repored that they were still smoking. It was determined that there was no significant difference between the groups in terms of variables,when compared to charecteristics of workers in group and individual smoking cessation intervention groups (p>0,05). Groups were homogenous/similar. Even though the rates of control attendance, medicine use and quitting smoking are higher for workers in the group smoking cessation intervention compared to individual smoking cessation intervention, the differences were not statistically significant (p>0,05).